Moje-MacierzyństwoKategorie: Rodzicielstwo Liczba wpisów: 82, liczba wizyt: 231368 |
Nadesłane przez: exarol 05-03-2015 09:43
Jak zatem rozpoznać alergię u dziecka i jak jej zaradzić?
Objawy alergii dzielimy na cztery grupy:
1. Objawy ze strony układu pokarmowego- niechęć do spożywania produktów mlecznych, ulewanie lub wymioty, kolka brzuszna, przewlekłe biegunki, zaparcia
2. Objawy skórne- zmiany o charakterze wypryskowym na odkrytych ( nieowłosionych) częściach ciała, pokrzywka
3. Objawy ze strony układu oddechowego i uszu- przewlekły kaszel, nieżyt nosa, astma, nawracające zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego
4. Objawy ogólne- Przewlekłe niedożywienie, zespół złego wchłaniania, wstrząs anafilaktyczny, objawy układu moczowego ( te objawy są już skrajnymi przypadkami, i jeśli będziesz dokładnie obserwowała swoje dziecko i reagowała na czas na pewno do nich nie dojdzie )
Przy alergii pokarmowej jak i w każdym innym aspekcie naszego życia musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli Wasza dzidzia ma np tylko katar nie panikuj, natomiast jeśli zauważysz kilka symptomów warto zasięgnąć porady lekarza.
Jak rozpoznać pierwsze objawy alergii?
Bardzo dokładnie obserwuj swoje dziecko podczas rozszerzania diety. Kiedy wprowadzasz nowy produkt podaj go maluchowi przez kilka dni z rzędu, na początku po kilka łyżeczek, a dopiero kiedy będziesz już pewna, że nic się z maluchem nie dzieje możesz takim produktem zastąpić jedną porcję mleka. Zawsze podawaj dziecku sprawdzone produkty, najlepiej byłoby gdybyś miała dostęp do marchewek i jabłuszek z ogródka babci, ale jeśli nie masz, staraj się kupować produkty ze sprawdzonych hodowli. Można też kupować posiłki w słoiczkach, ja od takich zaczynałam. Teraz kiedy Majusia je już wszystko co jej wolno w jej wieku gotuję sama, ale przez pierwsze dwa miesiące wspomagałam się HIPP’ami i BoboVitami. A wracając do tego jak rozpoznać alergię, bardzo często alergia rozpoczyna się od zmian skórnych, te zmiany zazwyczaj pojawiają się od 12 do 72 godzin od kontaktu z alergenem i zazwyczaj zanikają w podobnym czasie po odstawieniu alergena. A zatem jeśli podejrzewasz u swojego malucha alergię na jakiś produkt wyeliminuj go z diety dziecka do czasu aż objawy ustąpią, a następnie podaj dany produkt dziecku ponownie i obserwuj co się wydarzy. Jeśli reakcja alergiczna pojawi się ponownie, będziesz wiedziała żeby nie podawać dziecku tej rzeczy. Bardzo często objawem alergii jest katar. Jest on szczególnie trudny do zinterpretowania zimą, ale jeśli Twój maluch smara bez powodu przez kilka tygodni również warto go poobserwować.
I na koniec słów kilka o alergii na krowie mleko. Jest to najczęstszy alergen w diecie malucha i wynika z tego, że sporo dzieci rodzi się bez enzymu jakim jest laktaza, czyli enzym trawiący laktozę czyli cukier zawarty w mleku. Bez tego enzymu laktoza nie jest trawiona i w związku z tym zalega w jelitach, a w konsekwencji zaczyna fermentować co może powodować wzdęcia, zaparcia, biegunki, kolki, a w najgorszych przypadkach anemię, utratę wagi czy nawet krew w stolcu. Co powinno Cię niepokoić: jeśli Twoje dziecko płacze po spożyciu mleka, jeśli Twoje dziecko nadmiernie ulewa, jeśli maluch ma kolki o różnych porach dnia i nocy najczęściej po posiłku, kiedy pojawi się biegunka, wysypka, a już na pewno kiedy dzidzia przestanie jeść, skonsultuj się z lekarzem w celu wykluczenia alergii i ewentualnie wprowadzeniu specjalnego mleka do diety dziecka.
Jak możemy radzić sobie z alergią u naszych bobasów?
Najlepiej zacząć od diety eliminacyjnej, z własnego doświadczenia wiem, że jest to proces długi i bardzo nie przyjemny. Taka dieta polega na tym, że przez 3 do 4 tygodni nie podajemy dziecku produktów z konkretnej grupy pokarmowej ( zazwyczaj jest to mleko i jego przetwory), albo z kilku ( są to najczęściej jaja kurze, owoce cytrusowe , orzechy, ryby, skorupiaki, czekolada). A następnie wprowadzamy po kolei konkretne produkty, zaczynamy np od mleka i karmimy nim dziecko obficie przez tydzień do dwóch, jednocześnie dokładnie obserwując malucha. Jeśli nic się nie wydarzy dodajemy następny produkt, jeśli natomiast pojawi się reakcja alergiczna niestety musimy zacząć cały proces od nowa tzn. dwutygodniowa dieta i odtrucie organizmu, a następnie kolejna grupa produktów. I tak w kółko, aż sprawdzimy wszystkie potencjalne alergeny i będziemy w stanie dopasować dietę szkraba do potrzeb jego organizmu.
Czytałam równie, że jeśli masz podejrzenia, że u Twojej dzidzi może pojawić się alergia ( bo Ty lub, Twój partner na nią chorujecie), warto podawać dziecku probiotyki czyli żywe szczepy bakterii lactobacillus, czytałam wiele dobrego na temat probiotyku Latopic.
A zatem drogie mamy obserwujcie swoje maluchy ponieważ niestety alergie pokarmowe występują coraz częściej a im szybciej rozpoznacie problem u Waszego bobasa tym szybciej będziesz mogła zareagować i pomóc maluchowi
Pamiętaj również, aby nie robić niczego na własną rękę i każde działanie związane z alergią konsultować ze swoim lekarzem.