Niuniek86 (2011-07-21 10:59:45)
Tak jest, ja również głosuję na ludzi, którzy budza moje zaufanie.
Podoba mi się też wypowiedź baszki - jak ludzie, którzy nie ogarniają podstawowych narzędzi i spraw mają poradzic sobie z rządzeniem krajem?
Ja jest za obecną koalicją, wypracowują dobre ustawy i można wyczuć, że chcą dla nas dobrych zmian.
Poza tym warto zauważyć, że PSL - partia koalicyjna mimo, że mała, ale silna, bo potrafi przeforsować swoje racje i pomysły, które notabene dobre są dla Polaków. W polityce dla mnie najbardziej liczy się konsekwencja i wierność ideałom oraz, co najważniesze lojalność wobec swoich wyborców!
Dla mnie PSL to największa partia - chorągiewka na naszej scenie politycznej. Oni wchodzą w koalicję niemal z każdym, kto jest przy władzy, nie ważne, czy z lewa, czy z prawa (dawny koalicjant SLD, obecny PO). Jak dotąd w III RP tylko dwa razy byli w opozycji. Za czasów rządu AWS i wtedy, gdy rządził PiS.
Warto przytoczyć trochę historii:
W wyborach parlamentarnych w 1993 PSL wystartowało pod hasłami: ("Żywią, bronią, gospodarują" i "Polsce potrzebny jest dobry gospodarz"). Partia zajęła drugie miejsce (uzyskując 15,4% głosów, otrzymując 132 mandaty poselskie i 36 senatorskich) i weszła w koalicję rządową z SLD. W październiku tego samego roku powołano rząd z Waldemarem Pawlakiem na czele, a marszałkiem Senatu został Adam Struzik.
W następnym roku partia zdobyła około 10 tysięcy mandatów w wyborach samorządwych i większość stanowisk marszałków województw. Waldemar Pawlak był premierem rządu do stycznia 1995. W tym samym roku został on kandydatem PSL w wyborach prezydenckich. Zdobył 770 417 głosów (4,3%), co dało mu 5. miejsce spośród 13 kandydatów. Marszałkiem Sejmu w latach 1995–1997 był Józef Zych
W wyborach parlamentarnych w 2001 partia uzyskała 8,98% głosów, co dało jej 42 mandaty poselskie i 4 senatorskie (hasłem wyborczym było "Blisko ludzkich spraw"). Po raz drugi weszła w koalicję rządową z SLD, obejmując stanowisko wicepremiera z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi (otrzymał je Jarosław Kalinowski), ministerstwo środowiska (otrzymał je Stanisław Żelichowski) i stanowisko wicemarszałka Sejmu (otrzymał je Janusz Wojciechowski).W wyborach samorządowych w 2002 partia uzyskała 4986 mandatów (10,65% wszystkich w Polsce). Z PSL związanych było 275 z 1569 wójtów i 58 z 773 burmistrzów. PSL współrządziło w wielu sejmikach wojewódzkich – w jednych z SLD, w innych (np. na Mazowszu) z opozycją wobec ówczesnego rządu.
Po przedterminowych wyborach w 2007 (w których zwyciężyła Platforma Obywatelska) PSL zdobyło 8,91%, co dało 31 mandatów i weszło do koalicji rządowej, w której otrzymało stanowisko wicepremiera i ministra gospodarki (został nim Waldemar Pawlak), stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi (objął je Marek Sawicki) oraz stanowisko ministra pracy i polityki społecznej (objęła je Jolanta Fedak). Hasłem wyborczym partii było "Porozumienie służy ludziom". W 2009, w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PSL zdobyło 3 mandaty (6,34%). Po objęciu jednego z nich przez Jarosława Kalinowskiego wicemarszałkiem Sejmu została Ewa Kierzkowska.
wikipedia
Z resztą wypowiedzi niuńka się zgadzam, warto głosować na ludzi sprawdzonych, związanych z regionem a nie spadochroniarzy (jak np. Gdańszczanin - Jacek Kurski, który w eurowyborach startował w woj. Warmińsko-Mazurskim. On z tym regionem ma tyle wspólnego, ile ja z Małopolską).