Panuje powszechne przekonanie, że anomalie pogodowe mające miejsce na świecie, są domeną ostatnich lat, kiedy to Ziemi zagroził efekt cieplarniany. Niektórzy łączą je również z przepowiedniami końca czasów. Tymczasem historyczne fakty tym obiegowym opiniom przeczą.
Nie wiemy, w jakim stopniu jesteśmy w stanie przewidzieć zmiany pogody i w ogóle klimatu naszej planety. Są to zmiany wpływające zarówno na historię jej, jak i naszego całego gatunku, choćby i w czasie ostatniego tysiąclecia.
Grecja i Turcja nawiedzone zostały upałami, w Chinach panuje tajfun Prapirun, a w Afryce spadł śnieg! W piatkowe popołudnie w Atenach panowała temperatura sięgająca 39 stopni, w niedzielę nastąpiło ochłodzenie do... 32 stopni. Jeszcze cieplej jest w Turcji - w turystycznym kurorcie Antalya, nad Morzem Śródziemnym, w czasie weekendu będzie 36-38 st. C., a w południowo-wschodniej części kraju - do 44 stopni.
W Holandii w pierwszych upalnych dniach lipca zanotowano o 500 zgonów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Średnia temperatura w okresie od 17 do 23 lipca wyniosła 31,5 stopnia.
Wysokie teperatury, które utrzymują się krajach Europy południowo-zachodniej sprawiły, że wzrosła liczba pożarów. W Hiszpanii w pierwszych siedmiu miesiącach roku ogień pochłonął 36 tysięcy ha lasów i krzewów. W sąsiedniej Portugalii w tym roku spłonęło dotąd 14 tys. ha, to i tak sześciokrotnie mniej niż w pierwszych siedmiu miesiącach 2005 r.
W Szwajcarii po gorącym lipcu w piątek nastąpiło ochłodzenie, na alpejskiej przełęczy Wielkiego Św. Bernarda spadło 10 cm śniegu.
Silne burze przeszły nad niemiecką Rugią na Bałtyku. Woda zalała dom opieki, a na dworcu osiągnęła 1,5 wysokości.
W Chinach od czwartku panuje tajfun Papirun, który spowodowal śmierć 19 osób, a prawie 600 tys. ludzi trzeba było ewakuować.
Zupełnie inny klimat panuje w rejonie południowej Afryki - w RPA spadło mnóstwo śniegu. Czternastu kierowców zostało zakopanych w śniegu w górach południowoafrykańskiego królestwa Lesotho. Ratownikom udało się do nich dotrzeć niemal w ostatniej chwili. Chłodny front w RPA spowodował śmierć co najmniej pięciu ludzi.
Upały ustąpiły też w Nowym Jorku - zimny front z burzami i deszczem ochłodził rozgrzaną upałami metropolię. Spadek temperatur nastąpił też w Chicago i Detroit oraz Bartimore i Waszyngtonie
Ostatnio tylko w jednych wiadomosciach podali, że snieg spadł w Hiszpanii, że gdzies tam silne opady, gdzie indziej wichury. natura szaleje!