W nocy z 30 na 31 października przestawiamy swoje zegarki z godziny 3-ej na godziną 2-ą. Zmiana czasu sprawi, że pośpimy sobie o godzinę dłużej w ostatni weekend października. Ci, którzy mają problem z przestawieniem się zarówno w pracy jak i w domu będą mieli jeden dzień wolny na aklimatyzację, ponieważ 1-go listopada wypada święto.
Dlaczego jednak mieszkańcy wielu państw muszą przestawiać zegarki dwa razy w roku? Skąd w ogóle wziął się ten pomysł?
Jak podaje Encyclopædia Britannica przed rokiem 1784 obowiązywał wyłącznie „czas zimowy”. W tym to roku Beniamin Franklin wpadł na pomysł lepszego wykorzystania światła dziennego. Przeszło 100 lat później powyższą ideę propagował aktywnie Anglik, William Willett.
Willett, z zawodu świetny budowniczy z Chislehurst, hrabstwo Kent, jadąc któregoś letniego poranka zobaczył pozamykane okiennice i uprzytomnił sobie jak pożyteczne byłoby przestawienie czasu.
„Cóż za marnotrawstwo światła dziennego!” – napisał Willett na jednej ze swych ulotek rozpoczynając kampanię na rzecz uchwalenia przez parlament brytyjski ustawy dotyczącej zmiany czasu. Następnie dodał: „Światło należy do najwspanialszych darów, jakie człowiek otrzymał od Stwórcy. Gdy otacza nas światło dzienne, panuje radość, troski mniej przygniatają i nabieramy odwagi do zmagania się z życiem. Aby ludzie wieczorem dłużej mieli światło dzienne, wystarczyłoby wiosną i latem przesunąć do przodu wszystkie zegarki cztery razy po 20 minut, w sumie o 80 minut, a potem jesienią je cofnąć”.
Król Edward VII nie czekał na decyzję parlamentu w sprawie zmiany czasu, lecz na wszystkich królewskich posiadłościach w Sandringham, w Windsorze i Balmoral, wprowadził je natychmiast.
Co sprawiło, że politycy ostatecznie zgodzili się na przyjęcie „czasu letniego i zimowego”? Podczas I wojny światowej postanowili oszczędzać paliwo, zmniejszając zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Inne państwa szybko podchwyciły ten pomysł z podobnych względów. W czasie II wojny światowej w Anglii obowiązywał nawet podwójny czas letni. Latem przesunięcie wynosiło dwie godziny, a zimą godzinę.
W Petts Wood wystawiono monument ku pamięci Williama Willetta.