Formalności przedślubne
Potrzebne dokumenty
- aktualne (ważne 3 miesiące) świadectwo chrztu św. z adnotacją "Do ślubu kościelnego" oraz świadectwo bierzmowania
- zaświadczenie o kursie przedmałżeńskim
- zaświadczenie o spotkaniach w poradni rodzinnej (Poradni Metod Naturalnego Planowania Rodziny)
1. Z powyższymi dokumentami, najpóźniej na miesiąc przed ślubem należy zgłosić się do parafii jednej ze stron, w celu spisania protokołu kanonicznego badania narzeczonych.
2. Zapowiedzi są głoszone przez 2 niedziele zarówno w parafii narzeczonej jak i narzeczonego.
3. Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach należy dostarczyć do parafii, w której spisywany był protokół przedślubny.
4. Jeżeli ślub jest planowany w innej niż ta, w której spisywany jest protokół wydawana jest licencja upoważniająca do pobłogosławienia sakramentu małżeństwa w innym kościele.
5. W przypadku ślubu konkordatowego:
Ok. 2 miesiące przed terminem ślubu narzeczeni zgłaszają się do USC, najlepiej w miejscu zameldowania narzeczonej, po dokumenty stwierdzające stan wolny.
Otrzymane dokumenty dostarczają do parafii, w której odbywa się ślub.
Odpis aktu ślubu cywilnego należy odebrać w USC parafii ślubu , nie wcześniej niż tydzień po ślubie, przedstawiając dokument otrzymany w dniu ślubu.
6. Najpóźniej na tydzień przed ślubem należy zgłosić się do kancelarii parafii, w której odbędzie się ślub, celem spisania aktu ślubu. Potrzebne są: licencja, dokumenty z USC i dane świadków.
7. W parafii Nawiedzenia NMP narzeczeni i świadkowie podpisują księgi parafialne i dokumenty konkordatowe w zakrystii 10 minut przed ślubem.
8. Świadkowie (2 osoby) muszą być pełnoletni (ukończone 18 lat). Dane świadków: imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, zawód.
Uwaga! Są to informacje orientacyjne, aby uzyskać szczegółowych informacji należy udać się do swojej parafii.
Hasło dodane 2010-03-24 15:21:18 przez
alanml