Prawidłowy poziom kwasu foliowego i żelaza w organizmie jest niezwykle ważny zwłaszcza dla przyszłych matek i ich nienarodzonych dzieci. Zgromadzone jeszcze przed ciążą w odpowiedniej ilości żelazo i kwas foliowy zapewnią dziecku prawidłowy rozwój już od chwili poczęcia. Żelazo nie jest jednak dostarczane w wystarczających ilościach z pożywieniem. Można temu zapobiec, przyjmując odpowiednio dobrane dawki tego pierwiastka wraz z witaminami wspomagającymi jego wchłanianie.
Ponadto ginekolodzy zalecają zażywanie kwasu foliowego kobietom planującym ciążę przede wszystkim z uwagi na jego znaczenie w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu, które powstają w pierwszych 4 tygodniach płodowego życia, kiedy kobieta zazwyczaj nie wie, że doszło do poczęcia.
Kwas foliowy
Spożywanie produktów będących źródłem kwasu foliowego nie zapewni nam jego odpowiedniej ilości, ponieważ organizm człowieka przyswaja tylko około połowy folianów pochodzących z żywności. Natomiast syntetyczny kwas foliowy jest przyswajany niemal w 100 procentach, co spowodowane jest mniej skomplikowaną budową chemiczną.
Kwas foliowy jest jednym z ważniejszych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju płodu. Badania naukowe udowodniły, że przyjmowanie kwasu foliowego (np. w postaci kapsułek FemiFeral) zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej (rozszczepu kręgosłupa, wad mózgu) - jednych z najcięższych wad wrodzonych potomstwa. Może być dostarczany organizmowi za pomocą odpowiedniej diety, w której powinny się znaleźć takie warzywa jak brukselka, brokuły, rośliny strączkowe a także kiełki pszenicy i mąka.
Żelazo
Żelazo to jeden z ważniejszych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dotlenia krew a tym samym płód. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży prowadzą często do niedoboru żelaza. Wchłanianie jego jest utrudnione na skutek towarzyszących ciąży nudnościom i wymiotom. Znaczne niedobory żelaza mogą doprowadzić do anemii, stanowiąc poważne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu, a nawet prowadząc do poronienia. W okresie ciąży zalecane spożycie żelaza wynosi 26 miligramów dziennie.
Na niedobór żelaza wskazują takie objawy jak zmęczenie, osłabienie, bóle głowy czy też bladość. Badanie poziomu hemoglobiny we krwi wskaże na jego niedobór czy też anemię. Niedobór żelaza oraz rozwijająca się anemia mogą wiązać się z coraz powszechniejszym zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, będącą przyczyną dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Odniesienia:
biomedical.pl
janja 6 marca 2013 09:09
Jeśli wcześniej stosowało się antykoncepcję to możemy mieć spore braki kwasu foliowego w organizmie. Tabletki anty zaburzają metabolizm i musimy uzupełniać braki.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.