Marta i CodziennośćKategorie: Zainteresowania, Dom i ogród Liczba wpisów: 15, liczba wizyt: 26827 |
Nadesłane przez: marta-leszczak dnia 17-01-2017 10:49
Sny od starożytności są uważane za źródło wiedzy o naszym życiu i przyszłości. Czasami mogą wskazywać na właściwe postępowanie albo ostrzegać przed popełnieniem błędu. Jednak skąd wiadomo, co oznacza dany sen i czy jego znaczenie jest trafne? I co najważniejsze, czy warto wierzyć w znaczenie snu, który pojawił się w naszej świadomości?
Sprawy ezoteryki od zawsze pasjonują ludzkość. Nawet w czasach starożytności władcy ufali snom w wielu ważnych okolicznościach. Wiele symboli sennych ma przypisane od wieków to samo znaczenie. Już przed naszą erą pojawiły się eposy na temat snów. Ich interpretacją był zainteresowany również Freud. W XIX wieku tłumaczeniem symboli sennych zaczęli się zajmować nawet psychologowie. Chociaż istnieją sny, które od wieków posiadają takie samo lub podobne znaczenie, to jednak w różnych kulturach pewne motywy są inaczej tłumaczone. Czy warto więc wierzyć w ich interpretację?
Jak tłumaczyć symbole senne?
Czasami śnią nam się tak wyraźne sytuacje i osoby i są one tak mocno związane z naszym życiem, że od razu wiemy co oznaczają. Przykładowo wypadek samochodowy wskazuje, że jesteśmy nieostrożni na drodze lub musimy uważać na niebezpieczeństwo podczas podróży. Tak samo kiedy śni nam się wichura albo huragan, w naszym życiu po prostu jest za dużo napięcia i skrywanych emocji, które mogą niedługo doprowadzić do wybuchu. Negatywne symbole najczęściej mają takież samo znaczenie. Przy tym, kiedy w śnie pojawia się strach, obawa, lęki, na pewno nie oznaczają one nic dobrego. Symbole senne potrafią być jednak o wiele bardziej złożone. Jeśli śnimy o pociągu albo malinach, ciężko jest od razu skojarzyć symbole z konkretnym znaczeniem. Wówczas na pomoc przychodzą nam senniki. Nie musimy już kupować wielkich ksiąg i ich kartkować w poszukiwaniu interpretacji symboli pojawiających się we śnie. Teraz w internecie działa wiele senników, na których znajdziemy w kilka sekund motyw z naszego snu. Wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki nazwę symbolu oraz przeczytać opis, który nas naprowadzi na dokładne znaczenie snu. Ważne są jego wszelkie okoliczności, musimy zapamiętać jak wyglądał dany przedmiot czy osoba oraz w jakim kontekście go ujrzeliśmy. Tylko dokładne zapamiętanie snu da nam możliwość poznania jego odpowiedniego znaczenia.
Wierzyć czy nie wierzyć?
Oczywiście przy odczytywaniu symboli sennych wskazany jest zdrowy rozsądek. Nie możemy na nich tylko opierać swoich decyzji. Pewne motywy pojawiają się w naszych snach tylko dlatego, że o czymś w ciągu dnia dużo myśleliśmy lub dowiedzieliśmy się czegoś, co wzbudziło w nas emocje. Sny przejawiają również nasze lęki oraz uzależnione są od stanu emocjonalnego. Jednak kiedy poszukujemy wsparcia czy też odpowiedzi na ważne pytania albo pewien sen się ciągle powtarza, warto zwrócić uwagę na pojawiające się w nim symbole. Sama systematycznie korzystam z sennika internetowego "Osiedle z Gwiazdami". Jak wszystko, również poleganie na znaczeniu snów należy traktować z umiarem. Sny mogą stanowić dla nas ważną wskazówkę jak żyć i postępować, ale nie możemy tylko ich brać pod uwagę. W parze ze zdrowym rozsądkiem na pewno nie raz sny pomogą nam w trudnych momentach lub ostrzegą przed niebezpiecznymi sytuacjami.
Jak myslicie - czy warto wierzyć w sny?
Nadesłane przez: marta-leszczak dnia 17-01-2017 09:32
Ostatnio coraz częściej przy urządzaniu kuchni decydujemy się na tzw. wyspę, która jest tak naprawdę stołem o poszerzonej funkcjonalności w centralnej jej części. Stół taki może zostać zastąpiony przez kompleks szafek, na którego szczyt kładzie się blat - taki sam, jak w ustawionych pod ścianą meblach kuchennych. Jednak jego forma nie musi sprowadzać się do prostego kwadratu, czy prostokąta - równie często spotyka się na przykład blaty owalne. Jak jednak ustrzec się przed podstawowymi błędami podczas jej projektowania?
Pamiętać bowiem musimy, że kuchnia w stylu amerykańskim, której wyspa jest integralną częścią musi być przede wszystkim funkcjonalna, a nieskrępowany dostęp do centralnej jej części musimy mieć z każdej strony. Na profesjonalnie przygotowanej wyspie znajdzie się nawet miejsce na spożywanie posiłków, przez co staje się czymś w rodzaju lady, a nie tylko miejscem, w którym posiłki się przygotowuje i ewentualnie po nich zmywa. Podstawą jest odpowiednia ilość miejsca zapewniająca swobodne przejście pomiędzy wyspą, a pozostałymi meblami kuchennymi.
Jeśli mają one uchylne drzwiczki, z których zamierzamy korzystać nieco częściej, niż tylko sporadycznie, powinno ono mieć przynajmniej 80 cm szerokości (im więcej tym lepiej, nie warto się jednak przesadnie zapędzać w tym kierunku, aby po potrzebne narzędzia i półprodukty nie pokonywać za każdym razem znacznych odległości). Jeśli zaś chodzi o szuflady, przy planowaniu przejścia musimy uwzględnić fakt, że prędzej czy później będziemy musieli zacząć się do nich schylać. Sytuacja, kiedy bijemy wtedy plecami w fronty leżących naprzeciwko mebli kuchennych jest dosyć kuriozalna, a na pewno niezmiernie niewygodna.
Nadesłane przez: marta-leszczak dnia 17-01-2017 09:27
W ostatnim czasie przeglądam sporo inspiracji wnętrzarskich. Duże wrażenie wywarł na mnie styl zakopiański. Mimo, że nie pasuje do nowoczesnego wystroju wnętrz mojego mieszkania, bardzo przyjemnie ogląda się takie aranżacje!
Styl zakopiański odnosi się nie tylko do mebli, ale również do stylu architektonicznego. Tekst poświęcony będzie jednak tym pierwszym, gdyż zasługują one na własny, przeznaczony wyłącznie dla nich opis.
Czym się charakteryzują? Przede wszystkim – meble zakopiańskie wykonywane są z wysokiej jakości drewna. Drobiazgowo zaplanowane i ozdobione stoły, ławy, krzesła, drzwi itd. okraszone są wygrawerowanymi wzorami przyrodniczymi oraz innymi, które skutecznie przyciągają wzrok. Ten typ mebli często stosowany jest w rozmaitych schroniskach, hotelach i restauracjach, gdyż kreują one ciepłą, sympatyczną i niepowtarzalną atmosferę, której nie sposób jakkolwiek imitować. Ich zalety nie ograniczają się jednakże do aspektu estetycznego, gdyż są one wyjątkowo praktyczne. Stabilne, nieraz toporne, sumiennie wykonane meble w stylu zakopiańskim są w stanie zapewniać satysfakcję z ich użytkowania przez wiele lat.
Wykonywane niegdyś wyłącznie przez górali, meble w stylu zakopiańskim posiadają wiele definicji, które są ze sobą niejednokrotnie sprzeczne. Mawia się, że wykonane muszą zostać w Zakopanem, że wystrugać je musi góral z dziada pradziada, że muszą spełnić one inne, niejednokrotnie jeszcze bardziej abstrakcyjne wymagania. Niezależnie od przyjętego punktu widzenia, przyznać należy, że są one wyjątkowo rozpoznawalne i w tym momencie stanowią fragment polskiej kultury, która niewątpliwie zyskała za ich sprawą.
Co myślicie o tym niebanalnym stylu we wnętrzach?