Okoliczności przedstawionej przez Panią sprawy zależą przede wszystkim od tego kto jest aktualnym właścicielem tej nieruchomości. Jeżeli teść zostawił tylko testament, w którym powołał do dziedziczenia wyłącznie swoją żonę, wówczas nieruchomość w całości należy do niej i może nią samodzielnie rozporządzić. Wszystkim dzieciom przysługuje wówczas zachowek w wysokości ¼ udziału w masie spadkowej, który przysługiwałby im w wypadki dziedziczenia ustawowego.
Jeżeli natomiast w przedmiotowej sprawie ma miejsce dziedziczenie z ustawy, wówczas część należąca do Pani teścia przypada w odpowiednich częściach ułamkowych małżonce oraz wszystkim dzieciom. Są oni wówczas współwłaścicielami tej nieruchomości i przeniesienie własności tej nieruchomości w całości jest możliwe wyłącznie za zgodą wszystkich współwłaścicieli. Pani teściowa może na Państwa przenieść bez zgody pozostałych współwłaścicieli jedynie należący do niej udział. Natomiast jeżeli chcieliby Państwo objąć we własność całą nieruchomość wówczas należałoby się porozumieć z pozostałymi współwłaścicielami, którzy mogą zgodzić się przenieść na Państwa swoje udziału nieodpłatnie, jak i za odpowiednią spłatą.
Przeniesienie własności nieruchomości/części nieruchomości powinno nastąpić w formie aktu notarialnego.
Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność teściowej oraz dzieci wówczas mogą się państwo domagać od pozostałych współwłaścicieli zwrotu odpowiednich kwot z tytułu poniesionych przez Państwa nakładów na nieruchomość. Jeżeli sprawa oprze się o zachowek dla rodzeństwa wówczas należałoby skorygować wartość nieruchomości i całej masy spadkowej na dzień otwarcia spadku, tj. dzień śmierci Pani teścia.