urlop wychowawczy a zwolnienia grupowe lub indywidualne - Forum
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Wątek

urlop wychowawczy a zwolnienia grupowe lub indywidualne

2odp.
Strona 1 z 1
Odsłon wątku: 4768
Avatar użytkownika tojatajanka
tojatajankaPoziom:
  • Zarejestrowany: 09.03.2011, 15:35
  • Posty: 87
  • Zgłoś naruszenie zasad
23 listopada 2011, 12:52 | ID: 687892

Witam


Mam problem, pracuję w banku i widmo nadchodzacego kryzysu spedza mi sen z powek. Otóż boje sie zwolnień grupowych/indywidualnych w mojej firmie (juz raz cos takiego przeszlam). Jestem młoda mamą, urodziłam synka 2.07.11 do 13 grudnia przebywam na urlopie macierzyńskim, później chciałabum skorzystać z zaległego urlopu i od 1 lutego pójść na urlop wychowawczy do 1 września,a potem wrocic w zmnieszonym wymoarze etatu. Boje się jednak zwolnienia, gdyż mój szef jest do mnie po ciaży bardzo uprzedzony. Chciałabym nie dac mu mozliwosci zwolnienia mnie, wiem jednak,  ze  moze to zrobic przez zwolnienia grupowe/indywidualne, przeczytalam gdzie, ze jesli urlip wychowawczy jest krotszy niz 3 miesiace jestem chroniona. Moje pytanie wiec brzmi, czy mam podzielic swoj urlop wychowawczy na czesci 1 cz. od 1 lutego do 1 maja potem znow 3 miesiace od maja do lipca i potem misiac sierpien zebym byla chroniona? Czy wziac d razu całosc wychowawczego od lutego do 1 wrzesnia? Czy podzczas zwolnien mozna dochodzic swoich praw, ze jedyna przelsanka do zwolnienia mojej osoby jest ciaza i urlopy?

Avatar użytkownika tojatajanka
tojatajankaPoziom:
  • Zarejestrowany: 09.03.2011, 15:35
  • Posty: 87
1
  • Zgłoś naruszenie zasad
28 listopada 2011, 12:00 | ID: 691587

Czy na prawde nikt nie moze mi pomoc?



Użytkownik usunięty
    2
    • Zgłoś naruszenie zasad
    29 grudnia 2011, 11:41 | ID: 713851

    Zgodnie z przepisem art. 186[1] § 1 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Co prawda rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jednakże, zgodnie z przepisem art. 5 ust. 3 ustawy z dn. 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 Kodeksu pracy, jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
    Proszę jednak pamiętać, że wniosek o urlop wychowawczy musi Pani złożyć przynajmniej na 2 tygodnie przed jego rozpoczęciem, zaś cały urlop wychowawczy może Pani wykorzystać w 4 częściach.