Gmina musi określić w swojej uchwale czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki przedszkolnej. I ten czas, minimum 5 godzin dziennie, jest bezpłatny. Za zajęcia opiekuńcze powyżej czasu bezpłatnego czy za posiłki ustala opłaty dla rodziców. Zgodnie z wcześniejszymi wyrokami sądów powszechnych ustalane stawki muszą wynikać z rzetelnej kalkulacji kosztów. Co do deklaracji dotyczącej liczby godzin, jakie dziecko będzie przebywać w przedszkolu, to wynika ona z konieczności zapewnienia takiej organizacji pracy, by wszystkie dzieci znajdujące się w przedszkolu miały zapewnioną opiekę. W zależności od potrzeb zgłoszonych przez rodziców zatrudnia się personel przedszkola (jest on potrzebny wtedy, gdy w przedszkolu są dzieci) – stąd prośba o określenie godzin, w których dziecko będzie przebywało w przedszkolu. Ma to również znaczenie dla określenia wysokości opłat ponoszonych przez każdego Rodzica.
Trudno mi odnieść się do, jak Pani napisała, „reklamowania prywatnych jednostek”. Być może pismo ma charakter informacyjny, wskazując dla Rodziców wszystkie możliwości. Gmina ma obowiązek zapewnienia dzieciom pięcio i sześcioletnim możliwości realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego i z tego zadania musi się wywiązać.
Podsumowując, chciałbym podkreślić, że gmina (miasto) ustalając wysokość opłat powinna uwzględniać lokalne uwarunkowania i określać kryteria, tak by Rodzice wiedzieli, dlaczego opłata za dane świadczenie ustalona jest w takiej, a nie innej wysokości.
Pozdrawiam