Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Flickr.com, N G @ Jak przetrwać upały w ciąży
Ostatnie lata pokazują, że nawet w Polsce, gdzie mamy klimat umiarkowany coraz częściej zdarzają się upały z temperaturami sięgającymi nawet ponad 35 st. C. Takie wysokie temperatury powietrza cieszą nas, bo zwykle narzekamy na zbyt chłodny klimat naszego kraju. Jednak aż tak duże wahania pogody nie służą nikomu. Upał osłabia, prowadzi do odwodnienia, powoduje puchnięcie nóg i rąk. Wiedzą o tym najlepiej kobiety w ciąży, które są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ wysokiej temperatury. Jesteś w ciąży, a już dość spory brzuszek i wysokie temperatury powietrza doskwierają ci coraz bardziej? Zobacz jak możesz sobie z tym poradzić.
W czasie upałów nawadnianie organizmu to podstawa. W ciąży powinnaś pić 3 litry płynów dziennie. Wysoka temperatura powietrza powoduje pocenie się, do tego podwyższona temperatura ciała, która w czasie ciąży wynosi 37 st. C również sprzyja szybszemu odwadnianiu się organizmu. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, która uzupełni składniki mineralne zwłaszcza sód wydalany w czasie pocenia się. Obniżony poziom sodu w organizmie prowadzi do osłabienia i może spowodować również omdlenia. Możesz pić również soki owocowe lub warzywne, najlepiej zrobione w domu ze świeżych owoców. Napoje powinny mieć temperaturę pokojową, nie muszą być mocno schłodzone, bo to z kolei może spowodować ból gardła i stan zapalny. W czasie ciąży nie powinnaś pić kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę, ponieważ są one moczopędne co prowadzi do odwodnienia. Dieta powinna być lekka, zawierająca dania gotowane, nie smażone takie jak chude mięso, ryby, lekkie zupy i chłodniki. Jedz dużo świeżych warzyw i owoców, które o tej porze roku są łatwo dostępne, ale pamiętaj, żeby zawsze przed jedzeniem dokładnie je umyć.
W czasie ciąży, zwłaszcza w ostatnich miesiącach mamy bardzo często skarżą się na puchnięcie zwłaszcza nóg. Jest to związane ze słabszym krążeniem krwi oraz zwiększoną masą ciała. Dodatkowo upały potęgują ten efekt. Jak tylko możesz np. podczas oglądania telewizji czy czytania książki odpoczywaj z nogami wysoko uniesionymi. Połóż się na kanapie a pod nogi ułóż stos poduszek. Podczas siedzenia nie zakładaj nogi na nogę. Aby schłodzić obolałe stopy i złagodzić opuchnięcie stosuj chłodzące żele do stóp, smaruj również łydki, a także mocz stopy w chłodnej wodzie z dodatkiem soli kąpielowej. W czasie ciąży podczas upałów zapewne wiele z twoich butów okaże się za ciasne. Zrezygnuj więc z pantofli, obcasów i koturn. Zamień je na numer większe, wygodne balerinki, sandałki czy klapki. Będzie ci wygodnie, a stopy będą miały czym oddychać. Uważaj również na opuchnięcia dłoni. Lepiej na kilka miesięcy do końca ciąży zrezygnuj z noszenia biżuterii, bo może się okazać, że któregoś wieczoru nie dasz rady zdjąć pierścionka z palca. Odwodnienie sprzyja opuchnięciom, ponieważ organizm pozbawiony źródła wody zaczyna magazynować tę wodę, która normalnie powinna zostać wydalona. W ten sposób powstają obrzęki, aby do nich nie dopuścić w upalne dni pij 3 litry płynów dziennie.
Ciąża sprzyja infekcjom intymnym ze względu na szalejącą burzę hormonów oraz zmianę ph w pochwie. Dodatkowo upalne dni nie ułatwiają zachowania zdrowia okolic intymnych w tym wyjątkowym czasie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia grzybicy, która u kobiet w ciąży jest niezwykle częsta zwróć uwagę na całą swoją garderobę. Przede wszystkim noś lekkie, przewiewne stroje z naturalnych materiałów. W czasie upałów zrezygnuj ze spodni i wybieraj sukienki, spódnice tuniki oraz leginsy. Pamiętaj też o bieliźnie, wybieraj figi nie stringi, najlepiej bawełniane. Miękkie materiały nie będą podrażniać delikatnej skóry i pozwolą jej swobodnie oddychać.
Jeśli możesz to unikaj wychodzenia z domu w godzinach 11-15. Gdy musisz w tym czasie wyjść na słońce zawsze pamiętaj o nakryciu głowy i butelce wody. Głowa jest najbardziej wystawiona na oddziaływanie promieni słonecznych, a w czasie bardzo wysokiej temperatury nie trudno o udar słoneczny i omdlenie. Gdy będąc na dworze zrobi ci się niedobrze usiądź w cieniu i opuść głowę w kierunku kolan jak najniżej możesz. W ten sposób dotlenisz mózg i przywrócisz prawidłowe krążenie. W czasie ciąży opalanie się nie jest wskazane, więc korzystaj ze słońca z głową i umiarem. Wychodząc z domu w słoneczny dzień pamiętaj, aby posmarować wszystkie odkryte części ciała kremem z wysokim filtrem UV do skóry wrażliwej lub alergicznej, bo skóra w ciąży jest bardziej delikatna i narażona na uszkodzenia niż normalnie. Witamina D, którą słońce wyzwala w naszym organizmie jest bardzo cenna i wskazana w okresie ciąży, jednak podczas wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych u ciężarnych bardzo często pojawiają się przebarwienia. Odpowiedzialne są za to hormony, pod wpływem których skóra produkuje dużo więcej pigmentu. Powstałe w czasie ciąży przebarwienia mogą się utrzymywać nawet długo po porodzie. Oprócz nieestetycznych przebarwień opalanie się może doprowadzić do osłabienia, odwodnienia i zasłabnięcia, co zagraża zdrowiu nie tylko mamy, ale i dziecka. Lepiej więc nie ryzykować i czas na łonie natury spędzać w cieniu drzew lub altanki, gdzie udar słoneczny ci nie grozi.
Upał w czasie ciąży jest bardzo uciążliwy, tak samo jak twój spory już brzuszek, który musisz dźwigać. Da się go jednak przetrwać stosując odpowiednie metody i uważając na zdrowie swoje i dziecka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wakacje w ciąży – na co uważać?>>
Standardy opieki okołoporodowej - Czy znasz swoje prawa?>>
Wygodne i eleganckie sandały damskie – 5 rodzajów obuwia tego typu na lato. Sprawdź!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.