Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-15 16:46:26
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Colin Maynard on Unsplash
Pięciomiesięczne niemowlę zazwyczaj waży pomiędzy 5 a 9 kg i mierzy od 60 do 70 cm. Jest dzieckiem, które zaczyna wyrażać swoje emocje, jest towarzyskie i staje się coraz bardziej ruchliwe – wymaga stałej uwagi rodziców. Niemowlęta karmione butelką w 5. miesiącu zaczynają rozszerzanie diety.
Spis treści:
5 miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny
5 miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy
5 miesiąc życia dziecka: co może niepokoić
5 miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój niemowlaka
Pierwszy rok życia dziecka charakteryzuje się dynamicznym rozwojem. W 5. miesiącu obserwujemy coraz większość ruchliwość malucha i niesamowitą gibkość ciała. Jakie zmiany zachodzą w rozwoju fizycznym pięciomiesięcznego dziecka?
Niemowlę zaczyna przewracać się na boki, coraz częściej udaje mu się przekręcić z pleców na brzuszek i odwrotnie. Uwaga: nie wolno już niemowlaka zostawiać samego na przewijaku, na łóżku ani na żadnej powierzchni, z której może spaść.
Niemowlak podtrzymywany za rączki próbuje siadać - jednak jest za wcześnie na dłuższe sadzanie, nawet z podparciem.
Świetną zabawką pięciomiesięcznego niemowlaka są stopy – wyjątkowa giętkość ciała pozwala mu je chwytać i wkładać do buzi. Maluch uwielbia tę zabawę.
Leżąc na brzuszku mocno podpiera się na przedramionach – przyjmuje tzw. pozycję foki – to świetny trening przed raczkowaniem.
Zazwyczaj potrafi już trzymać zabawkę oburącz, ale nie potrafi jeszcze jej przekładać z jednej rączki do drugiej.
Maluch zaczyna się interesować jedzeniem dorosłych - możesz spróbować podać odrobinę roztartej marchewki lub jabłka.
W 5. miesiącu u niektórych dzieci mogą zacząć wyrzynać się pierwsze ząbki. Poznasz to po rozpulchnionych, zaczerwienionych i tkliwych dziąsłach oraz zachowaniu dziecka, które staje płaczliwe i marudne. Przydadzą się wtedy gryzaki, żel, czasem środek przeciwbólowy.
Maluch nie potrafi jeszcze usypiać sam. Po posiłku możesz zacząć odkładać dziecko do łóżeczka. Zostań jednak blisko i głaszcz je po główce, rączce albo stópce. Mów łagodnym głosem, śpiewaj, tak żeby malec czuł, że jesteś obok. Początkowo może protestować, ale kiedy się przekona, że nie znikasz, kiedy jest w łóżeczku, zacznie uczyć się samodzielnego zasypiania.
Jeśli pięciomiesięczny niemowlak jest karmiony mlekiem modyfikowanym to czas na rozszerzanie diety i pierwsze przeciery owocowo-warzywne.
>>> Czytaj też Urozmaicenie diety niemowlaka to wyzwanie. Zobacz produkty zakazane i zalecane
Pięciomiesięczny niemowlak stara się naśladować wasze miny – pilnie obserwuje oczy, czoło, brwi i usta.
Potrafi lepiej komunikować swoje potrzeby - już nie tylko płaczem, ale wyrazem buzi i całym ciałem potrafi okazać złość, zmęczenie czy głód.
Rozpoznaje rodziców i osoby znajome od nieznajomych – najszybciej uspokaja się u rodziców na rękach.
Umie pomachać i zrobić pa-pa.
Lubi chwytać elementy zabawek np. metki, uszy - ćwicząc tzw. chwyt szczypcowy i koordynację wzrokowo-ruchową - zaczyna poznawać mechanizmy: jak czymś potrząśnie to to zagrzechocze, a naciśniecie guzika spowoduje dźwięk dzwonka.
Maluch może szybko robić się niespokojny, kiedy układasz go w pozycji leżącej. Nic dziwnego – jest coraz bardziej ciekawy świata i dąży do pozycji siedzącej lub pionowej – u ciebie na rękach, by jak najwięcej widzieć. Pamiętaj jednak, że na sadzanie jest zdecydowanie za wcześnie, póki co pozycja półleżąca w foteliku jest najbardziej bezpieczna dla jego kręgosłupa i mięśni grzbietowych.
Zezowanie – w tym wieku to normalne, kiedy jedno oko nieco “ucieka” w bok. Możesz stymulować wzmacnianie mięśni oka poprzez pokazywanie zabawek i przesuwanie ich raz jedną stronę, raz w drugą, oddalając je i przybliżając.
Teraz rozwijają się zmysły malucha – pokazuj mu i pozwalaj dotykać jak najwięcej różnych powierzchni, faktur, kolorów i zapachów.
5. miesiąc życia niemowlaka to idealny moment na zabawki, które w wyniku naciskania wydają dźwięki: dzwoniące, szeleszczące itp.
Zabawa w “a kuku” nie tylko bawi i jest pełna śmiechu, ale także uczy, że mama albo zabawka nie znika na zawsze.
Staraj się ograniczać liczbę zabawek w otoczeniu - zachęcaj maluszka do zabawy jedną w danej chwili - to uczy koncentracji.
Kładź dziecko na kocu na podłodze, żeby bezpiecznie uczyło się zmiany pozycji.
Staraj się, jak najwięcej mówić do dziecka: łagodnym głosem opowiadaj co robicie – szybciej nauczy się znaczenia słów i zacznie mówić.
>>> Czytaj też: Oto najpopularniejsze imiona 2020 dla dzieci. Aż dwa imiona dla dziewczynek na 1 miejscu!
Bibliografia
1. Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
2. Maurer, D., Maurer Ch., Świat noworodka, PWN, Warszawa 1994.
3. Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa1995.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.