5 sposobów na podkręcenie rozwoju mózgu Twojego dziecka! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

5 sposobów na podkręcenie rozwoju mózgu Twojego dziecka!

5 sposobów na podkręcenie rozwoju mózgu Twojego dziecka!

Autor zdjęcia/źródło: Czytanie rozwija mózg @pixabay

Mózg dziecka najintensywniej rozwija się w pierwszych latach życia, a badacze twierdzą nawet, że 90 procent jego rozwoju ma miejsce do 5. roku życia. Zobacz 5 istotnych aspektów wychowania, które dobrze wpływają na rozwój mózgu dziecka.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Najistotniejsze  dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego są pierwsze 3 lata życia. W chwili narodzin dziecko posiada już 100 miliardów neuronów, a ich liczba z każdą chwilą życia wzrasta. Dlatego warto zadbać o to, aby kapitał naszego dziecka, jakim jest dobrze rozwinięty mózg, miał solidne podstawy.

Miłość - najważniejsza dla rozwoju mózgu dziecka

To jedna z najważniejszych wskazówek, gdyż nic tak jak miłość, nie rozwija mózgu dziecka. Przytulanie, głaskanie, mówienie do dziecka – już od pierwszych dni pozytywnie wpływa na budowanie przywiązania i tworzy nowe połączenia neuronów w mózgu.

ZOBACZ: Super moce: Mózg dziecka potrafi więcej! Zobacz nowe badania>>

A co ciekawe matczyna miłość w znacznym stopniu wpływa nawet na wielkość mózgu - zwłaszcza ośrodka zwanego Hipokampem, który odgrywa istotną rolę w uczeniu się, pamięci i reakcji na stres.

Dowodzi tego badanie przeprowadzone przez Washington University School of Medicine o znaczeniu miłości, uwagi i uczucia w rozwoju mózgu dzieci, opublikowane w magazynie Proceedings (2012r). W jego trakcie badacze podzielili rodziców na tych, którzy z uwagą dbali o potrzeby swoich dzieci oraz tych, którzy często je ignorowali, a wyniki jasno dowiodły, że mózg dzieci, które wychowywane były w atmosferze miłości, rozwijał się lepiej.

Po latach naukowcy przeprowadzili obserwację mózgu dzieci na MRI. Okazało się , że dzieci, które były wychowywane z uczuciem, miały lepiej rozwinięte obszary hipokampu w porównaniu z tymi, które nie były traktowane z taką samą dozą miłości.

Miłość rodzicielską warto wesprzeć dodatkową pomocą, która razem z Tobą zadba o dobry rozwój dziecka, a także dostarczy niezbędnych dla zdrowia składników, jak MultiOmega 3 Junior o smaku owoców tropikalnych.

MultiOmega 3 Junior to pyszny suplement diety dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, który wspomaga rozwój fizyczny i intelektualny dziecka. Preparat zawiera certyfikowany olej z ryb morskich, bogaty w kwasy Omega 3 (EPA i DHA), witaminy i minerały, a można go stosować już od 3. roku życia.

Ten wyjątkowy tran wspomagający rozwój ogólny i prawidłowe funkcjonowanie mózgu najmłodszych, ma pyszną, aksamitną konsystencję i smakuje jak owoce tropikalne. Dlatego dzieci go uwielbiają, a rodzice nie muszą ich specjalnie przekonywać do przyjmowania go. Produkt nie zawiera dodatku cukrów, a zawarty w nim certyfikowany olej rybi jest wytwarzany w Islandii z poszanowaniem środowiska naturalnego. Został on przebadany na obecność metali ciężkich, dioksyn oraz innych zanieczyszczeń.

Składniki zawarte w „MultiOmega 3 Junior” wspierają rozwój dziecka w najważniejszych obszarach:

  • prawidłowe funkcjonowanie mózgu (DHA przy spożyciu 250 mg dziennie – 2 łyżeczki -10 ml)
  • prawidłowe funkcje poznawcze (cynk, jod)
  • utrzymanie sprawności umysłowej na prawidłowym poziomie (kwas pantotenowy)
  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego (jod, biotyna, niacyna, ryboflawina, tiamina, witamina B6)
  • prawidłowe funkcje psychologiczne (biotyna, kwas foliowy, niacyna, tiamina, witamina B6 i B12)
  • zmniejszenie uczucia znużenia i zmęczenia (witamina B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, niacyna, ryboflawina)
  • prawidłowy metabolizm energetyczny (biotyna, niacyna, tiamina, witamina B6)
  • prawidłowy wzrok (cynk, ryboflawina, DHA przy spożyciu 250 mg dziennie – 2 łyżeczki -10 ml)
  • zdrowe kości i zęby (cynk, witamina D, K)
  • odporność (cynk, kwas foliowy)
  • prawidłowa synteza wit. D i niektórych neuroprzekaźników (kwas pantotenowy)
  • prawidłowy metabolizm wit. A (cynk)
  • prawidłowy wzrost dzieci (jod)

MultiOmega 3 Junior posiada Certyfikat Jakości Narodowego Instytutu Leków.

Pozwól robić bałagan i próbować nowych rzeczy – wszystko dla rozwoju mózgu!

Wiemy, że dzieci bałaganią. Niektóre bardziej, niektóre mniej. Okazuje się jednak, że nie robią tego bez przyczyny – nowe struktury i zmiany w otoczeniu wpływają na rozwój ich mózgu.

Dzieci poznają świat głównie przez dotyk, smak, zapach, a dorośli powinni tę potrzebę zrozumieć. Dlatego nie denerwuj się kiedy Twoje dziecko wygrzebuje z lubością ziemię z kwiatków, bo ono właśnie się rozwija. Podobnie jest z próbowaniem nowych smaków, czy dotykaniem przedmiotów o różnych strukturach i kolorach.

Małe dzieci chętnie korzystają z zabawek, ale większe z ciekawością penetrują świat na własną rękę. Dzięki nowym teksturom dzieci rozwijają motorykę małą, rozwijają kreatywność.

Czytaj, śpiewaj, słuchaj muzyki i rozmawiaj - a mózg się rozwija

Badania pokazują (skany mózgu), że dzieci w wieku przedszkolnym, którym rodzice czytają regularnie, wykazują większą aktywność w kluczowych obszarach mózgu.

W trakcie badań opublikowanych w magazynie Pediatrics (wyd. 3 sierpnia 2015 r), badacze przyjrzeli się dzieciom w wieku od 3 do 5 lat, które w trakcie słuchania wcześniej nagranej historii przeszły badania mózgu zwane funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI). Rodzice dzieci odpowiadali też na pytania o to, ile czasu im czytają i jak się komunikują.

Naukowcy przeprowadzający badanie zauważyli, że kiedy dzieciom opowiadano historie, wiele regionów w lewej części mózgu zaczęło działać aktywniej.

Są to obszary zaangażowane w zrozumienie znaczenia słów i pojęć, a także w pamięci. Te same regiony mózgu okazały się aktywne, gdy starsze dzieci słuchały opowiadań lub czytały.

Rodzicu, pytaj!

Zwykle to dzieci zadają pytania, całe mnóstwo pytań. My namawiamy jednak, aby to rodzice pytali i namawiali do głębszego zastanowienia się nad tym, co dziecko widzi, lubi i co czuje.

Nawet oglądając wspólnie z dzieckiem bajkę możemy zapytać, czy podoba mu się, to co właśnie zrobił główny bohater? Albo dlaczego jest smutny/wesoły? W ten sposób uczymy dziecko rozmawiać o uczuciach, pokazujemy, że emocje są czymś dobrym i naturalnym, a przede wszystkim uczymy je nazywać.

Zadając pytanie motywujemy też dziecko do głębszej analizy rzeczy/czynności, którą właśnie się zajmuje. Możemy w ten sposób pomóc dziecku kształtować uważność.

Ćwicz z dzieckiem pamięć! To ważne dla rozwoju mózgu

Najlepiej przez zabawę i ulubione czynności. Podczas wspólnego czytania pokazuj dziecku jak można uczyć się znaczenia nowych słów na przykład budując skojarzenia. Poproś, aby dziecko zamknęło oczy i pomyślało, jak wygląda rzecz, która omawiacie – trenujesz wówczas pamięć wzrokową wyobraźnię. Graj z dzieckiem w gry pamięciowe.

No i naucz dziecko medytować – już nawet 20 minutowe sesje medytacyjne poprawiają koncentrację. W badaniu "Mindfulness meditation improves cognition: Evidence of brief mental training." Consciousness and Cognition,z czerwca 2010, odnośnie wpływu medytacji na koncentrację i pamięć, okazało się, że uczestnicy  medytujący spisywali się znacznie lepiej niż grupa kontrolna, jeśli chodzi o czasowe testy koncentracji i pamięci.

CZYTAJ TEŻ:

>> Dlaczego dzieci nie powinny oglądać TV?

>> Krok po kroku - dowód osobisty dla dziecka

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    I takie to ważne by mieć dla dziecka czas na gry zabawy i bycie ze sobą. To ogromny wkład w jego rozwój. Taki dobry bagaż na resztę życia naszego dziecka.