Opublikowany przez:
Familiepl
2021-05-31 12:58:15
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Isaac Quesada on Unsplash
7- miesięczny maluch chętnie zmienia miejsce – czołga się, pełza i reaguje na swoje imię. Rozpoznaje też najbliższych, a na widok nieznajomych może reagować lękiem. Maluch powoli przygotowuje się już do stawania i chodzenia, chwyta przedmioty i próbuje się wspinać np. po szczebelkach. 7 miesięczne dziecko może już również siadać lub coraz częściej podejmować pierwsze próby tej czynności. Umiejętność siadania jest pisana w rozwój niemowlęcia od 4-7 miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego nie należy się martwić, jeśli pewne umiejętności nabywa ono wcześniej lub później niż rówieśnicy.
W 7. miesiącu życia maluch jest już żywo zainteresowany otoczeniem, chętnie spędza również czas na dworze – bacznie wszystko obserwując. Co jeszcze może umieć dziecko w 7. miesiącu:
- maluch w 7. miesiącu może już siedzieć lub próbować siadać,
- podwoiła się też jego waga urodzeniowa,
- w 7. miesiącu życia mogą się już pojawiać ząbki (harmonogram ząbkowania), a maluch chętnie zaczyna przeżuwać pokarmy,
- pełza odpychając się nóżkami do przodu i do tyłu,
- potrafi trzymać przedmioty w obu rączkach, chwyta również kciukiem,
- chętnie manipuluje przedmiotami, potrafi trzymać np. pusty kubek,
- sprężynuje nóżkami jak żabka, jeśli podniesiemy je pod paszki do pozycji pionowej i ustawimy na podłożu,
- chętnie przekręca się i pełza lub próbuje siadać. Leżenie jest dla niego nudne.
CZYTAJ TEŻ >> Zmiany w 500 plus od przyszłego roku
- w tym wieku dziecko doskonale już rozpoznaje bliskie mu osoby i te, których nie zna.
- może reagować lękiem na nieznajomych,
- chętnie podziwia swoje odbicie w lustrze,
- nadal to mama jest centrum jego świata,
- wydaje okrzyki radości, popiskuje i próbuje naśladować dorosłych. Samo po sobie powtarza również głoski, coraz więcej mówi,
- zaczyna rozumieć znaczenie słów, często rozumie już „nie”.
Nadal mleko mamy jest tym pokarmem, który powinien być obecny w diecie dziecka. Chętnie je np. kaszki czy utrate jabłuszko. Można zacząć podawać dziecku także maliny czy morele. Warto, aby w codziennej diecie dziecka znalazły się również uparowane warzywa (rozgniecione) – np. marchewka, ziemniak, dynia, czy buraki.
Możesz również podawać dziecku fasolkę czy szparagi. Ugotowane warzywa w małych kawałkach można podać dziecku gorączki – ale tylko jeśli podejmowało ono wcześniej próby przeżuwania i pod nadzorem dorosłych. W diecie dziecka unikajmy soli i cukru.
W 7. miesiącu życia należy zaszczepić malucha na WZW B. Chyba, że szczepimy dziecko szczepionką 6w1, wówczas nie ma potrzeby wizyty w 7 m.ż. i oddzielnego szczepienia przeciwko WZW B. Pediatrę możesz też dopytać o rozszerzanie diety niemowlaka.
W 7 miesiącu życia warto zapewnić dziecku trening w nabywaniu umiejętności siedzenia. Możesz je lekko podciągać za rączki lub sadzać w pozycji lekko leżącej. Pamiętaj, że na razie ani kręgosłup ani mięsnie dziecka nie sę w pełni gotowe, aby maluch samodzielnie siedział.
Dziecko chętnie powtarza sylaby i dźwięki – możesz bawić się nim tak, aby patrzyło na Twoje usta podczas wypowiadania sylab „ba”, „ma”, „ta” itp.
Zapewnij również maluszkowi zabawki o różnorodnych fakturach i kolorach, aby mogło rozwijać w ten sposób dotyk, czy wzrok.
BIBLIOGRAFIA
Pierwszy rok życia dziecka, Heidi Murkoff, Dom Wydawniczy Rebis 2020
Rozówj dziecka 0-3 lata, Thomas B.Brazelton , Joshua D.Sparrow, GWP
Księga Dziecka, Robert Sears, James Sears, Martha Sears
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!