Jakie nawyki psują nasz budżet? Znalazłam dziesięć najbardziej popularnych. Jak się okazuje wystarczy naprawdę niewiele, by poprawić kondycję swojego portfela i sprawić, żeby ogrzewanie kosztowało nas mniej. Wiem, że przyzwyczajenia bardzo trudno się zmienia, dlatego nie nastawiaj się na wielką rewolucję w domu. Z całą jednak pewnością warto stawiać od razu pierwsze kroki ku zmianom, ponieważ są one banalnie proste. Czy znasz je wszystkie?
#1 Zbyt wysoka temperatura
Pierwsze przyzwyczajenie to przegrzewanie pomieszczeń. Wolimy chodzić po domu w cienkiej koszulce niż obniżyć w pomieszczeniach lekko temperaturę i ubrać sweter. Ponadto są w mieszkaniu, niektóre pomieszczenia nie wymagają żadnego ogrzewania, albo potrzebują jedynie niższej temperatury. Pamiętajmy również o tym, że temperatura dobra dla snu jest nieco niższa niż ta za dnia (pod warunkiem, że śpimy pod ciepłą kołdrą).
#2 Brak kontroli
Zanim jednak przejdziemy do zbijania temperatury w domu, warto zainstalować odpowiednie urządzenia regulacyjne (sterownik źródła ciepła). To umożliwi nam kontrolowanie temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy. Możesz zamontować na grzejnikach termostaty, które również pozwolą kontrolować temperaturę.
#3 Zastawianie grzejników
Zasłonki wyglądają pięknie prawda? Jednak nie są najlepszym rozwiązaniem jeśli chcemy zatroszczyć się o dobrą temperaturę w mieszkaniu. Zdecydowanie na okres zimowy warto się ich pozbyć. Większa temperatura grzejników to w skrócie o wiele wyższe zużycie energii. Czy warto tyle płacić za powieszone zasłonki?
#4 Minimum 10 cm
Właśnie o tyle co najmniej powinny być oddalone od grzejników wszelkiego rodzaje meble. Bliższa odległość to co najmniej 10% straty ciepła. Najlepiej mieć grzejniki całkowicie odsłonięte.
#5 Półki lub parapety
Aby ciepłe powietrze wędrowało na środek pokoju, a nie w kierunku okna, warto poszerzyć parapety lub zamontować nad grzejnikami szerokie półki. Przy oknach bowiem powietrze bardzo szybko się ochładza.
#6 Nie takie ściany
Jeśli nie masz dobrze ocieplonego mieszkania, czy domu zawsze będziesz tracić na ogrzewaniu. Ratunkiem na jakiś czas może być zainstalowanie za kaloryferami ekranów z folii aluminiowej, które będą odbijały ciepło.
# 7 Wietrzenie
Wietrzyć oczywiście można, ale… trzeba wiedzieć jak to robić, żeby nie generować zbyt dużych strat. Zawsze zakręcaj zawory, kiedy masz ochotę otworzyć okno. Są nawet czujniki, które współpracują razem z zaworami, żebyś nie musiała o tym za każdym razem pamiętać. Zimne powietrze bowiem chłodzi termostat, grzejnik się bardzo szybko nagrzewa i pobiera więcej energii, która szybko ulatuje na zewnątrz. Nie wietrz dłużej niż kilka minut (zwłaszcza podczas wielkich mrozów).
Artykuł był przydatny? Zostaw mi komentarz poniżej!