Aktywność fizyczna sposobem na zmęczenie! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Aktywność fizyczna sposobem na zmęczenie!

Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Brakuje ci energii? Nie wiesz jak co będzie dobrym sposobem na zmęczenie? Aktywność fizyczna! Dzięki niej nie tylko zmniejszysz ryzyko otyłości, ale co najważniejsze poprawisz swoje samopoczucie i zapomnisz o zmęczeniu!


Ruch, wysiłek fizyczny powoduje wiele korzystnych zmian wewnątrz poszczególnych układów organizmu człowieka:

  • Aktywność fizyczna wpływa na mineralizację kośćca; zapobiega i koryguje wady postawy; wzmacnia i stabilizuje stawy; następuje przyrost roboczy mięśni, poprawnie ulega przekrwienie mięśni, zwiększa przekrój i objętość włókien mięśniowych; zwłaszcza napięcie siłę i sprężystość mięśni, dzięki czemu organizm lepiej przystosowuje się do różnych obciążeń; dzięki lepszej czynności nerwowo – humoralnej i miejscowym mechanizmom regulującym, zmienia się skład chemiczny włókien mięśniowych (wzrasta zawartość glikogenu i fostogenu), korzystniej zmianie podlega przebieg reakcji biochemicznych w czasie pracy (zwiększa się zdolność do resyntezy – odbudowy), następują zmiany stanu pobudliwości aparatu mięśniowo-nerwowego.
  • W układzie krwionośnym zwiększa się liczba erytrocytów i hemoglobiny; zwiększa się liczba leukocytów, a także zawartość anhydrazy węglanowej – enzymu zawartego w erytrocytach i przyspieszającego proces rozpadu kwasu węglowego na CO2 i wodę; zwiększa się pojemność tlenową krwi; polepsza się gospodarka glukozą we krwi – stabilizuje się jej poziom, powiększa się rezerwa zasadowa krwi, następuje zwolnienie tętna do 40-50 uderzeń na minutę; tzw. bradykardia, zmniejsza ciśnienie skurczowe krwi; kształtuje ekonomiczniejszą pracę serca. Serce zmuszone do częstego wysiłku dostosowuje się do większych wymagań, rozrasta się, poprawia zdolność do transportowania krwi. Człowiek z wytrenowanym sercem nie męczy się z byle powodu i jest w stanie w każdej chwili podjąć i dobrze znieść każdy wysiłek.
  • W układzie oddechowym aktywność ruchowa zwiększa pojemność życiową płuc; zwiększa głębokość oddechu (wielkość wentylacji płuc na minutę), a także zużycie tlenu i pułap tlenowy o około 25%; zmniejsza liczbę oddechów na minutę; zmniejsza wielkość długu tlenowego, następuje szybsza resynteza i zmniejsza się ilość produktów rozpadu, zwiększona aktywność procesów oksydoredukcyjnych zapewnia energiczniejsze usuwanie produktów rozpadu. 
  • W układzie nerwowym ćwiczenia fizyczne pobudzają dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu, przyśpieszając tym rozwój motoryczności; powodują wzrost szybkości przewodzenia bodźców nerwowych; polepszają koordynację ruchową; zmniejszają poziom lęku; obniżają stany depresyjne oraz poprawiają jakość snu.
  • W układzie hormonalnym aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na budowę i czynność przysadki mózgowej, przez co może odgrywać rolę czynnika intensyfikującego rozwój fizyczny.
  • W układzie immunologicznym wysiłek fizyczny wpływa na poprawę systemu obronnego i wzrost odporności na zachorowania.


Kształtując sprawność fizyczną, człowiek stwarza sobie warunki do pełniejszego i bardziej wszechstronnego rozwoju. Ten, kto uprawia aktywność fizyczną, wydajniej pracuje, szybciej regeneruje siły, jest wewnętrznie zdyscyplinowany, posiada umiejętność koncentracji i dobrej organizacji czasu. Aktywność fizyczna jest sposobem na zmęczenie. Nasz organizm jest stworzony do wysiłku. Wymienione wyżej zmiany wewnątrz organizmu człowieka powodują, że jesteśmy ciągle pełni energii, nie jestesmy ospali i pozytywniej patrzymy na świat.

Aktywność fizyczną powinniśmy również wspomagać poprzez spożywanie odpowiedniej ilości magnezu. Dzienne zapotrzebowanie na magnez w przypadku osób dorosłych mieści się w przedziale od 310 do 420mg na dobę. Magnezjest ważnym makroelementem, który odgrywa istotną rolę w regulacji funkcji układu nerwowego. Poprawiakoncentrację, pamięć oraz nastrój, odpowiada za dostarczenie glukozy do komórek, w tym komórek nerwowych mózgu.

Najbardziej znane działanie magnezu dotyczy prawidłowego funkcjonowania mięśni. Zapobiega on zbytniemu skurczowi włókien mięśniowych oraz  wspomaga ich rozkurcz. Magnez bierze także udział w krzepnięciu krwi. Wykazując działanie antagonistyczne do wapnia, pozytywnie wpływa na pracę serca, ponadto może brać udział w regulowaniu ciśnienia krwi. Ważną funkcją tego pierwiastka jest udział w rozwoju i mineralizacji kości. Magnez spełnia także ważne funkcje w pracy układu hormonalnego.


Magnez aktywizuje ponad 300 enzymówwspółpracując z witaminami B1 i B6, co jest istotne w procesie pozyskiwania energii.  Produkt leczniczy Magsolvit B6 zalecany jest w zapobieganiu i uzupełnieniu niedoborów magnezu i witaminy B6, zwłaszcza u dzieci od 4 roku życia.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Partnerem artykułu jest producent leku:

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika mamadwojga
    mamadwojgaIkona zgłaszania komentarza
    Biegam od czterech miesięcy po minimum 20 km tygodniowo. Najpierw było baaaardzo cieżko, teraz jest dużo lepiej. Jedno wiem na pewno - jak wracam taka zmęczona po biegu to jestem mega szczęśliwa!
  • 109.241.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    A ja biegam codziennie 1 godzinę,gimnastykuję się, stosuję dietę, piję różne zioła i nie mogę schudnąć, bolą mnie stawy, co chwila coś mi dolega, mam nerwicę, zasypiam przed telewizorem Jedynie co, to utrzymuję ciśnienie i cholesterol w normie bez leków i nie mam cukrzycy.Dlatego biegam dalej.
  • 178.43.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Polecam wszystkim chociażby odrobinę ruchu. Ja od kilku lat ćwiczę pilates i biegam 1-2 razy w tygodniu. Przez to jakoś lżej mi w życiu...