Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-01-25 11:17:01
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Kiedy cyklicznie, po wyjściu na dwór, zaczynają Cię nagle swędzić oczy, albo w trakcie spaceru odczuwasz nagłą potrzebę kichania, a potem następuje u Ciebie atak wodnistego kataru, możesz być prawie pewien, że to pierwsze objawy alergii. Jeśli nieżytowi nosa nie towarzyszą dodatkowe objawy przeziębienia, wizyta u alergologa Cię nie ominie. Jednak zanim wybierzesz się do lekarza, warto byś zaobserwował, w jakich okolicznościach i w jakich miesiącach twoje objawy są najbardziej intensywne. Dzięki zebranemu wywiadowi i twoim notatkom lekarz może łatwiej wychwycić na co możesz być uczulony. Ty również możesz stać się swoim własnym detektywem i sięgając po kalendarz alergiczny, możesz wytropić, co Cię najbardziej uczula. Jeśli przykładowo najbardziej intensywny katar, bez innych objawów chorobowych, występuje u ciebie w lutym i to zawsze wtedy, kiedy przechadzasz się po parku, możesz podejrzewać, że głównym winowajcą twojego złego samopoczucia jest olsza i że to jej pyłki drażnią twoje błony śluzowe, powodując alergiczny nieżyt nosa.
Jeśli już wiesz, na co jesteś uczulony, bo pomógł ci w tym kalendarz alergika, możesz też dzięki niemu zminimalizować objawy alergii. Wystarczy, że na 10 dni przed ekspozycją na alergen zaczniesz brać lek przeciwhistaminowy. Może to być lek przeciwhistaminowy bez recepty. Pozwoli on na złagodzenie reakcji alergicznej, gdyż zawsze łatwiej zapobiegać reakcji zawczasu, niż leczyć już ostre jej objawy, kiedy układ immunologiczny jest już bardzo pobudzony i skory do walki z alergenem. Tak więc kalendarz pylenia dla alergików jest niezbędny do tego, aby w porę zapobiec zaostrzeniu się alergii. Bez niego trudno było by podać na czas lek antyhistaminowy, bo okres pylenia traw czy drzew może się odrobinę zmieniać w przeciągu roku (może to być przesunięcie nawet o 7 dni). Warto więc na bieżąco monitorować kalendarz pylenia drzew, aby chronić swój organizm przed ostrymi reakcjami związanymi z alergią.
Jeśli ktoś jest uczulony na kilka różnych rodzajów pyłków, wyśledzenie, który z nich powoduje najbardziej ostre objawy alergii, pozwala lekarzowi ustalić, w jakiej kolejności i na co pacjent powinien być na początku odczulany. Jeśli np. pacjent ma najbardziej intensywne objawy w kwietniu, kiedy kwitnie brzoza, a wakacyjny okres pylenia traw przechodzi odczuwając jedynie lekkie swędzenie oczu i mając zapchany nos, wówczas alergolog może podjąć decyzję, że najważniejsze u danego pacjenta jest odczulanie na pyłek brzozy. Gdyby nie kalendarz pylenia drzew, byłoby to trudniejsze do wyśledzenia.
Uaktualniany na bieżąco kalendarz pyleń dla alergików emitowany jest codziennie od kwietnia do września w Programie Drugim TVP oraz w TVN Meteo. Kalendarz alergiczny jest też dostępny przez cały rok w internecie na stronie http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html. Dzięki kalendarzom dostępnym w każdej chwili, czy to przez internet, czy to np. przez aplikację w telefonie, osoby uczulone na pyłek leszczyny, który pyli przede wszystkim w styczniu, czy pyłek olszy fruwający w powietrzu w lutym, mogą dokładnie sprawdzić, kiedy powinny sięgnąć po leki antyhistaminowe bez recepty.
Kiedy wyjeżdżamy z alergikiem na urlop, rzadko kiedy kierujemy się mapą alergenów, na której zaznaczone są regiony o najwyższym stężeniu danego pyłku. Robiąc tak, popełniamy błąd. Patrząc bowiem na tego typu mapę, możemy określić, jakie miejsca na wypoczynek są dla naszych najbliższych najbardziej bezpieczne (bo jest w nich najmniejsze stężenie pyłku, na które alergik jest uczulony), a które lepiej nie odwiedzać ze względu na zbyt intensywne pylenie danego drzewa. Jeśli np. jeden z członków rodziny jest uczulony przede wszystkim na trawy, to nie wybierajmy się z nim w góry, a już na pewno nie w czerwcu i lipcu, kiedy okres pylenia traw jest najmocniejszy. Jeżeli chcemy wypocząć w miesiącach wakacyjnych i nie mieć u boku wiecznie zasmarkanego dziecka z czerwonymi oczami (lub współmałżonka o podobnych objawach), zdecydujmy się raczej na wyjazd nad morze, gdzie występowanie traw jest małe i gdzie dodatkowo spacery nad brzegiem morza oraz kąpiele wodne wspomogą funkcjonowanie dróg oddechowych.
Styczeń –luty
W styczniu pyli przede wszystkim leszczyna, osiągając niekiedy stężenie 8 736 000 ziaren pyłku, które wywołują reakcje alergiczne. W lutym pylenie rozpoczyna olsza, której głównym alergenem jest ALn g1. Alergiczny nieżyt nosa w lutym mogą wywołać również grzyby pleśniowe - Cladosporium.
Marzec – kwiecień
W marcu mamy dalszy ciąg pylenia olszy. Końcówka marca to również okres pylenia brzozy oraz topoli. Osoby, które są uczulone jednocześnie na olszę i brzozę mogą mieć zintensyfikowane objawy alergii, gdyż pyłki te wchodzą ze sobą w reakcję krzyżową. Marzec to także kiepski okres dla osób uczulonych na grzyby takie jak Alternaria czy Cladosporium. Kwiecień to z kolei najbardziej intensywny czas pylenia brzozy, topoli, jak również dębu czy jesionu. W małym stężeniu odczuwalne jest też działanie zarodników grzybów.
Maj
W maju wciąż pyli brzoza, zaczynają też wraz z końcem miesiąca pylić trawy oraz szczaw. Uczuleni na grzyby Cladosporium nie mają lekko, gdyż zarodniki tych grzybów są wówczas mocno rozsiewane po wielu regionach. Z mocnymi reakcjami alergicznymi mogą się spotkać w maju te osoby, które są uczulone na dąb. Za to reagujący nadmiernie na pylenie babki, czy pokrzywy, mogą w tym miesiącu odczuwać tylko nieznacznie objawy alergiczne z tytułu ich pylenia.
Czerwiec
Czerwiec to okres największego pylenia traw. Pyłki traw bardzo często dają reakcje krzyżowe z niektórymi pokarmami takimi jak ziemniaki, pomidor, czy arbuz lub pomarańcza. Z tego względu lepiej więc unikać spożywania tych produktów w tym okresie, gdyż mogą one nasilić objawy alergii. Osoby uczulone na szczaw, czy babkę lancetowatą, powinny unikać spacerów po łąkach. Co może zdziwić – w czerwcu występuje bardzo duże stężenie zarodników grzybów takich jak Alternaria czy Cladosporium.
Lipiec - Sierpień
Lipiec to kolejny miesiąc, kiedy alergicy odczuwają intensywność pylenia traw. Do tego dołącza się w połowie miesiąca pylenie bylicy. Może ona dawać reakcje krzyżowe z pyłkiem rumianki, nawłoci, mniszka lub ambrozji. To także miesiąc, w którym bardzo często alergiczny nieżyt nosa wywołany jest przez zarodniki grzybów Alternaria i Cladosporium. Warto sięgnąć wówczas po lek przeciwhistaminowy bez recepty, aby zmniejszyć jego intensywność. W sierpniu odczuwalne jest pylenie pokrzywy. Jednak najbardziej daje się we znaki bylica. Bez odpowiednich leków przeciwhistaminowych nie da się bez niej wytrzymać w sierpniu, nawet, jeśli zmieni się klimat i wyjedzie nad morze.
Wrzesień – październik – listopad – grudzień
Wrzesień to okres, kiedy reakcje alergiczne powodują jeszcze grzyby Alternaria i Cladosporium. Odczuwa się też bardzo słabe pylenie traw (ale do połowy miesiąca) oraz babki, czy komosy. W październiku mogą narzekać jedynie uczulenie na grzyby Cladosprium i Alternaria, słabo pyląca wówczas pokrzywa nie powoduje już raczej mocnych reakcji alergicznych. W listopadzie dokuczają tylko zarodniki grzybów. Grudzień to natomiast miesiąc odpoczynku dla każdego alergika, gdyż w tym miesiącu nie ma miejsca żadne pylenie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.