Alergia na jabłka? OBJAWY I LECZENIE - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Alergia na jabłka? OBJAWY I LECZENIE

Alergia na jabłka? OBJAWY I LECZENIE

Autor zdjęcia/źródło: alergia na jabłka @ unsplash

Alergia na jabłka występuje dość często. Nierzadko też jej objawy są mylone z innymi dolegliwościami. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Nawet jabłka uczulają? Niestety alergia na jabłka to coraz częściej rozpoznawalna dolegliwość. Jabłka bowiem dołączyły do grona owoców alergizujących. Często osoby na nie uczulone, mają też reakcje alergiczne na pyłki brzozy. Profesjonaliści nazywają to tzw. alergią krzyżową. Często też u osób z alergią na jabłka pojawia się nadwrażliwość na inne rośliny spokrewnione z jabłonią jak np. brzoskwinie czy orzechy laskowe. Jak zatem rozpoznać objawy alergii na jabłka?

Alergia na jabłka – OBJAWY

Niektórzy alergicy reagują na pyłki jabłoni, ale większość doświadcza reakcji alergicznej po zjedzeniu kawałka jabłka. Czasami aby reakcja się nie pojawiła wystarczy odpowiednia obróbka jabłka i np. szarlotkę można spokojnie zjeść. Przy czym taka tolerancja u alergików zdarza się niezwykle rzadko. Zatem szarlotkę lepiej zamienić na sernik. Zatem jak objawia się ta alergia:

  • Łzawienie z oczu
  • Kichanie, wyciek z nosa
  • Świąd skóry
  • Obrzęk błony śluzowej jamy ustnej
  • Mrowienie, obrzęk języka, warg i dziąseł
  • Sezonowa wysypka wokół ust
  • Biegunka i ból brzucha (rzadko)
  • Obrzęk gardła (reakcja anafilaktyczna + duszności i wymioty)

Alergia na jabłka – LECZENIE

Komfortowa jest sytuacja, kiedy alergia pojawia się zaraz po zjedzeniu jabłka, co się zdarza niestety rzadko. Najczęściej reakcja alergiczna następuje po kilku godzinach, kiedy praktycznie już nie pamiętamy, że jabłko jedliśmy. W diagnostyce, szczególnie zalecanej w przypadku dzieci, stosuje się metodę testów skórnych. Można także wykonać badanie krwi na przeciwciała IgE skierowane przeciwko alergenowi.

Jak to bywa w przypadku każdej alergii pokarmowej, leczenie opiera się przede wszystkim na eliminacji niepożądanego alergizującego składnika diety. Warto sprawdzić, czy tak samo organizm reaguje na produkty przetworzone z jabłek np. dżemy. Jeśli nie to można pozostawić je w menu. W leczeniu alergii na jabłka używa się także immunoterapii (tj. wprowadzanie etapami do organizmu dawek alergenu i uodparnianie/ przyzwyczajanie organizmu). Na alergię stosuje się także leki zgodnie z konsultacją z lekarzem. Jeśli zauważysz powyższe objawy po zjedzeniu jabłka u siebie lub dziecka koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem, który podpowie Ci jakie zrobić badania i jakie kroki w leczeniu w odpowiedniej kolejności warto podjąć.

ZOBACZ TAKŻE:

Domowy syrop na alergie dla dziecka >>