Niedługo dziadkowie będą obchodzić swoje święta. Oprócz zdrowia i pogody ducha, warto życzyć im również czujności. Przestępcy nie mają skrupułów wymyślając kolejne sposoby, by oszukać i niejednokrotnie pozbawić oszczędności życia starsze osoby. Wykorzystują wiek seniorów i chęć niesienia pomocy, podszywając się pod członków rodziny, policjantów, przedstawicieli urzędów i instytucji czy pracowników opieki społecznej... Złodzieje wzbudzają zaufanie i sympatię, tuszując nieuczciwe zamiary miłą aparycją i kulturalnym zachowaniem. Są bardzo przekonujący, a szczególnie przez telefon łatwo jest pomylić oszusta z kimś bliskim lub policjantem czy pracownikiem banku.
Ostrożności nigdy za wiele – rady dla seniorów
- Najważniejsze, by zachować wzmożoną czujność i być ostrożnym w kontaktach z nieznajomymi. Rolą bliskich jest uświadomienie swoich dziadków, aby byli wyczuleni na niepokojące sygnały.
- Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy lub wartościowych rzeczy należy kontaktować się bezpośrednio z osobą, do której mają trafić i nie przekazywać ich ludziom, których nie znamy osobiście.
- Gdy ktoś staje się natarczywy, natychmiast powinniśmy zadzwonić na policję lub zaalarmować sąsiadów, rodzinę.
- Pamiętajmy, by w domu nie wyjmować pieniędzy przy osobach, do których mamy ograniczone zaufanie – nie pokazujmy potencjalnemu złodziejowi miejsc, w których trzymamy oszczędności.
- Zachowujmy się rozsądnie, szczególnie kiedy dzwoni do nas ktoś podający się za członka rodziny w potrzebie – głos w telefonie jest często zniekształcony.
Jak postępować, gdy mamy wątpliwości?
Ostatnio oszuści (oprócz metody na „wnuczka”) coraz częściej podszywają się pod funkcjonariuszy policji. Policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie! W przypadku, gdy nieznajomy puka do naszych drzwi podając się za pracownika ośrodka pomocy społecznej, zakładu gazowego, energetycznego czy kominiarza – zawsze żądajmy okazania legitymacji służbowej, identyfikatora lub dowodu osobistego. Takie postępowanie, powodowane ostrożnością, nie powinno zrazić uczciwej osoby.
Rozmawiajmy ze swoją babcią i dziadkiem o możliwych niebezpieczeństwach i ostrzegajmy przed przestępcami, którzy usypiają czujność starszych osób pozornie miłym i kulturalnym zachowaniem oraz żywym zainteresowaniem sprawami Waszych dziadków. Oprócz dobrych rad, którymi możecie podzielić się z bliskimi, polecamy Wam film przygotowany przez policję, w którym ukazane są metody działania przestępów.
Film edukacyjno-prewencyjny, zrealizowany przez Fundację ProPublika w ramach zadania publicznego „Bezpieczni seniorzy – wiem i pomagam”.
ZOBACZ TAKŻE:
7 sprawdzonych pomysłów na prezent dla babci i dziadka! >>
Prezenty na Dzień Babci i Dziadka – podaruj bliskim swój czas >>