Baby blues – smutek po porodzie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Baby blues – smutek po porodzie

Macierzyństwo to jedna z piękniejszych ról, jaką masz do odegrania w życiu. Gdy jednak nadchodzi ten moment i pojawia się oczekiwane maleństwo, nagle ogarnia cię lęk przed nowym. Skończyła się młodzieńcza beztroska. Czy dasz sobie radę z wychowaniem dziecka?

(Baby blues- smutek po porodzie@ paxibay.com)

Aż 80% kobiet dopada Baby blues - smutek poporodowy. Szczególnie narażone na niego są osoby, które do ostatnich dni przed porodem były aktywne zawodowo. Przeraża je  konieczność przystopowania po porodzie i  konieczność podporządkowania całego życia małemu szkrabowi. W takiej sytuacji  pojawia się pustka, poczucie straty, niezadowolenie i smutek. W pierwszych dniach połogu zaczynasz odczuwać stan osłabienia psychicznego. W swoich objawach podobny jest on do depresji poporodowej. Około dwóch tygodni rządzą tobą hormony. Tracisz nagle energię i wpadasz w stres.  Smutek poporodowy występuje z różnym nasileniem. Może być tylko psychicznym dyskomfortem, który mija po kilku dniach, a może trwać nawet do miesiąca. Wahania emocjonalne i częste stany lękowe mogą być dosyć uciążliwe. Nie lekceważ tego. Skonsultuj się z lekarzem. W tym okresie powinnaś liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Nasilające się i długotrwające objawy mogą przerodzić się w depresję.

Objawy Baby blues

  • lękliwość i smutek
  • poczucie utraty czegoś, ale do końca nie wiadomo czego
  • częste wpadanie w złość i płacz
  • poczucie  niesprawdzania się w obowiązkach matki
  • zmęczenie i problemy ze snem
  • problemy z pamięcią i koncentracją uwagi

Przyczyny Baby blues

Przyczyny Baby blues tkwią w hormonach a zwłaszcza kortykotropinie, której poziom wzrasta w ostatnim trymestrze ciąży. Reguluje ona wydzielanie hormonów wpływających  na stężenie we krwi hormonu stresu-kortyzolu. Ten z kolei pozwala ci funkcjonować w sytuacjach dużego napięcia. Przed samym porodem kortykotropinę zaczyna wydzielać także łożysko, natomiast po porodzie poziom tego hormonu zdecydowanie spada. Przyczynia się to do obniżenia twojej odporności fizycznej i psychicznej.

Jak sobie radzić z Baby blues?

Pamiętaj, żenie jest to żadna choroba i nie pomogą tu środki farmakologiczne. Są one wręcz niewskazane. Baby blues to tylko przejściowy stan osłabienia psychicznego. Wsparcie najbliższej rodziny, czułość i bliskość pomogą ci przejść przez ten trudny okres poporodowy. Najlepiej, by w pierwszych dniach po porodzie był przy tobie twój partner lub inna bliska ci osoba. Powinnaś  jednak wiedzieć że:

  • Nie możesz się załamywać. Na początku masz prawo się mylić i korzystać z pomocy osób doświadczonych. Wiedzę i praktykę nabierzesz się z czasem.
  • Nie lecz się na własną rękę i nie łykaj niesprawdzonych leków na poprawę samopoczucia. Mogą one mieć bardzo zły wpływ na twoje mleko
  • Powinnaś dużo odpoczywać i spać, jak tylko nadarzy się okazja, najlepiej w tym czasie, gdy maluch też śpi.
  • Rozmowy o rozterkach i emocjach związanych z macierzyństwem z osobami doświadczonymi w tym temacie będą dla ciebie dobrym wsparciem.

Nie  odmawiaj sobie przyjemności. Wybierz się do kina lub na spotkanie z przyjaciółką. Dziecku nic się nie stanie, jak zostanie pod opieką taty lub innej zaufanej osoby.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Depresja poporodowa, co to właściwie jest?>>

Miasta sprzyjają depresji poporodowej>>








Najnowsze komentarze