Badania prenatalne dla kobiet w ciąży – co się możesz dowiedzieć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Badania prenatalne dla kobiet w ciąży – co się możesz dowiedzieć?

Badania prenatalne dla kobiet w ciąży – co się możesz dowiedzieć?

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu

Ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzona wynosi około 3-5%. Współcześnie znaczna część wad jest możliwa do wykrycia już na etapie życia płodowego. Daje to możliwość bezpiecznego prowadzenia ciąży, przygotowania się do narodzin oraz szybkiego wdrożenia procedur leczniczych. Aby jednak takie przygotowanie było możliwe, kobieta ciężarna musi zgłosić się na badania prenatalne.

Badania prenatalne – czego się dowiesz?

Badania prenatalne to badania płodu wykonywane w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Ich celem jest wykrycie wad wrodzonych i chorób genetycznych jeszcze na etapie życia płodowego. Dzięki nim możemy wykryć m.in. zespół Downa, niedomykalność zastawek sercowych czy wady cewy nerwowej. Takie badania w ciąży polecane są dla każdej kobiety, nie tylko tych w ciąży tzw. wysokiego ryzyka. W większości przypadków badania te po prostu uspokajają rodziców, pokazując, że dziecko rozwija się prawidłowo. Nawet jednak wtedy, kiedy badania ujawnią nieprawidłowości, wiedza uzyskana podczas badań pozwoli lepiej się przygotować na narodziny dziecka. Dzięki temu przygotujesz siebie i rodzinę na nowe wyzwania, wybierzesz odpowiedni szpital do porodu, gotowy udzielić specjalistycznej pomocy choremu dziecku już od momentu narodzin, jak i rozważysz wszystkie możliwe formy leczenia. W ośrodku, do którego się zgłosisz, powinnaś otrzymać również odpowiednie wsparcie psychologiczne.

Czy badanie w ciąży są bezpieczne?


Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do tych pierwszych należy USG oraz badania biochemiczne z krwi matki. Nie wymagają żadnej ingerencji w płód ani jego otoczenie i są w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. Oprócz nich wykonuje się również badania inwazyjne, z których najczęściej stosowanym jest amniopunkcja. W warunkach aseptycznych, pod kontrolą USG, nakłuwa się pęcherzyk owodniowy i pobiera próbkę płynu owodniowego. Doświadczony specjalista jest w stanie wykonać to badanie, minimalizując ryzyko powikłań. Do badań inwazyjnych należy również biopsja kosmówki czy fetoskopia, jednak wykonuje się je tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy poprzednie badania ujawniły poważne wady płodu. Mianem badań prenatalnych określamy więc niemal wszystkie badania w ciąży, nie tylko ich inwazyjną odmianę, dlatego usłyszenie tego hasła nie powinno wzbudzać paniki. Badania prenatalne są bezpieczne dla mamy i dziecka, a ich wartość diagnostyczna jest nie do przecenienia.

Gdzie robić badania prenatalne?

Przy wykonywaniu badań prenatalnych ważny jest wybór miejsca, w którym wykwalifikowani specjaliści pracują na nowoczesnym sprzęcie. Taką placówką z pewnością jest toruńskie Centrum Medyczne Nowa Ginekologia, które oferuje pełen zakres badań prenatalnych odpłatnie oraz na NFZ. Refundacja badań przysługuje tym paniom, które ukończyły 35 lat i mają skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Wszystkie pozostałe kobiety mogą mieć zrobione testy prenatalne odpłatnie. Nowa Ginekologia to placówka przyjazna przyszłym rodzicom, w której zostaną oni otoczeni profesjonalną opieką. Już dziś oddaj się w ręce specjalistów z Centrum Medycznego Nowa Ginekologia (Citomed) i podaruj sobie spokój!