Czy w 2024 roku zmieniają się warunki wypłaty becikowego? Jest to świadczenie dla rodziców, którym urodziło się dziecko. Wypłacane jest jednorazowo, na wniosek osób uprawnionych. Wniosek o becikowe 2024 można składać w ciągu 12 miesięcy od urodzenia się dziecka lub od dnia, gdy obejmujemy opiekę nad dzieckiem, które nie skończyło jeszcze 18 roku życia. Jak można uzyskać becikowe w 2024?
Becikowe 2024: kto może się starać o to świadczenie?
O becikowe w 2024 mogą się starać rodzice nowo urodzonego dziecka, opiekun prawny dziecka oraz opiekun faktyczny (osoba, która przejęła nad dzieckiem i złożyła wniosek do sadu o adopcje dziecka).
Becikowe 2024 wypłacane jest jednorazowo, w kwocie 1000 złotych. Co ważne, można je otrzymać osobno na każde urodzone dziecko, czyli na przykład rodzice trojaczków mogą wnioskować o wypłatę 3 tys. złotych.
Do otrzymania becikowego w 2024 kwalifikuje dochód w rodzinie na osobę nie wyższy niż 1922 zł. Ustalanie progu dochodowego do becikowego obywa się co trzy lata, a jego nowa wysokość będzie podana pod koniec 2024 roku. Dochód w wysokości 1922 złote do ustalenia becikowego obowiązuje bowiem od 1 listopada 2021 r. do 30 października 2024 r.
Niezwykle ważnym kryterium przyznania becikowego jest także fakt pozostawania mamy w ciąży pod opieką lekarza. Powinna ona mieć poświadczenie takiej opieki nie później niż od 10 tygodnia ciąży, o czym stanowi art. 15b ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Becikowe 2024: jakie dokumenty należy złożyć?
Aby złożyć wniosek o becikowe 2024 potrzebne będą zarówno dokumenty dziecka jak i rodziców. Wniosek możesz złożyć tradycyjnie w urzędzie lub pocztą, albo drogą elektroniczną przez portal Emp@tia. Do wniosku przygotuj wcześniej:
- dane do wypełnienia wniosku online, przede wszystkim dane swoje i dziecka, na które będziesz składać wniosek, numery PESEL, adres e-mail, numer rachunku, na który ma być przekazywane świadczenie;
- inne dokumenty (w tym oświadczenia i zaświadczenia) niezbędne do ustalenia prawa do becikowego, na przykład:
- zaświadczenie od lekarza albo położnej, które potwierdza, że matka dziecka od co najmniej 10 tygodnia ciąży była pod opieką lekarską,
- jeśli sytuacja dochodowa twojej rodziny się zmieniła – dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny, w tym dokument, który potwierdza utratę albo uzyskanie dochodu przez ciebie lub kogoś z twojej rodziny,
- w przypadku cudzoziemca – dokument uprawniający do pobytu i wykonywania pracy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej np. karta pobytu.