COVID-19: czy leczenie koronawirusa w domu jest podobne do innych wirusowych infekcji? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

COVID-19: czy leczenie koronawirusa w domu jest podobne do innych wirusowych infekcji?

COVID-19: czy leczenie koronawirusa w domu jest podobne do innych wirusowych infekcji?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Annie Spratt on Unsplash

Przebieg COVID-19 u większości chorych pozwala na samodzielne leczenie się w domu. Czy leczenie koronawirusa wymaga innych sposobów niż grypa albo wirusowe infekcje dróg oddechowych?

Większość chorujących na COVID-19, ze względu na przebieg choroby, który nie wymaga hospitalizacji, pozostaje w domu. Jak się leczyć i jak łagodzić objawy, które doskwierają chorym? Do najczęstszych objawów COVID-19 nalezą: 

  • Wysoka gorączka

  • Osłabienie i ból mięśni 

  • Kaszel – duszący i nawracający

  • Utrata węchu i smaku

COVID-19 to wirusowa infekcja dróg oddechowych. Jeśli jej przebieg nie jest ostry, zostajemy w domu i stosujemy przynoszące ulgę sposoby naturalne lub leki dostępne bez recepty, jak przy przeziębieniu, grypie czy zapaleniu gardła. 

  • Gorączka jest objawem walki organizmu z infekcją. Nie należy brać leków ją obniżających, jeśli temperatura nie przekracza 38,0-38,5 stopnia. Organizm uruchamia wtedy przeciwciała niezbędne do zwalczenia infekcji. 

>>> Jak zbić gorączkę u dziecka?

Uwaga: temperaturę należy szybko obniżać: kobietom w ciąży, rekonwalescentom po zabiegach operacyjnych, chorującym na serce, z dusznościami oraz osobom ze stanami lękowymi. 

  • Kaszel – dla przebiegu COVID-19 charakterystyczny jest suchy, uporczywy i nawracający. Suchy kaszel bardzo osłabia, dobrze jest więc nawilżać organizm i drogi oddechowe stosując inhalacje i nebulizacje solą fizjologiczną lub olejkami eterycznymi (uwaga na alergie), które przyniosą szybko odczuwalną ulgę. Ulgę w suchym kaszlu mogą także przynieść leki mukolityczne, które można kupić bez recepty - należy wtedy koniecznie pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Uporczywy kaszel łagodzi złagodzą także ziołowe tabletki do ssania, dostępne w aptece bez recepty.

Podczas leczenia COVID-19 w domu, jeśli lekarz nie zleci konkretnych leków, pamiętaj o:

  • Regularnym nawadnianiu organizmu. Najlepiej wypijać 2,5-3,5 litra płynów o temperaturze pokojowej lub ciepłych, ale nie gorących (gardło i tak jest podrażnione kaszlem). Jeśli gorączka jest wysoka, ilość dostarczanych płynów powinna być większa.

  • Odpoczynku, najlepiej leż w łóżku i jak najdłużej śpij - to najlepszy sposób na osłabieinie organizmu.

  • Drożnym nosie – to ułatwia oddychanie. Pomaga w tym odpowiednia wilgotność powietrza w pokoju, w którym leży chory - sprawdzają się nawilżacze powietrza – elektryczne lub gliniane pojemniki zawieszane na grzejniku lub mokry ręcznik (najlepiej bez pachnących płynów zmiękczających, które mogą uczulać), krople do nosa (sprawdź w ulotce, jak długo można jest stosować), maści rozgrzewające stosowane na klatkę piersiową. 

  • Ćwiczeniach oddechowych – kilka razy dziennie staraj się wziąć kilka głębokich oddechów, poproś kogoś o oklepanie pleców, także ok. godzinę po zażyciu leku mukolitycznego

  • Probiotykachwzmacniających odporność, suplementowaniu witaminy D, rozgrzewającym syropie z malin z miodem i cytryą, czosnku i cebuli (np. w formie syropu).

  • Lekkiej diecie, zaspakajającej słabszy apetyt, ale nie obciążającej układu pokarmowego.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, kaszel uniemożliwia oddychanie i stan staje się ostrzejszy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie.

>>> Czytaj też: Czy koronawirus i izolacja mają wpływ na życie seksualne Polaków? Nowy RAPORT