Choroby żylne a wakacyjne podróże - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Choroby żylne a wakacyjne podróże

Choroby żylne a wakacyjne podróże

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Polacy pokochali dalekie wakacyjne podróże, jednak musimy pamiętać, że wiążą się one z  godzinami spędzonymi w samolocie, samochodzie czy busie. Długotrwałe podróżowanie może prowadzić do pojawienia się lub nasilenia  objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Możemy w trasie zmierzyć się z uczuciem ciężkości, bólem, obrzękami, czy drętwieniem nóg. Jest jednak prosty sposób, dzięki któremu możemy tego uniknąć.

Podróżowanie a niewydolność żył powierzchniowych

Warto pamiętać, że jeśli cierpisz z powodu niewydolności żył powierzchniowych, długotrwałe stanie, czy siedzenie podczas podróżowania, może dodatkowo nasilić objawy. Musisz pamiętać, że podczas pokonywania trasy twoje kończyny pozostaną w niewielkiej przestrzeni. Brak aktywności w konsekwencji prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi w żyłach, co odczujemy jako drętwienie, ból, obrzęk, czy uczucie ciężkości. Warto pamiętać, że im dłużej taki stan pozostanie utrzymany, tym zwiększa się ryzyko powstania zakrzepicy żylnej nóg.

Zakrzepica – co to jest?

Zakrzepica to zapalenie żył głębokich podudzi, do którego dochodzi w wyniku zastoju krwi żylnej w nogach. Choroba najczęściej spowodowana jest zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej, podczas której ciężar ciała naciska na tylne powierzchnie ud i doły podkolanowe. To właśnie dlatego wielogodzinne siedzenie nie jest zdrowe dla organizmu człowieka i może przyczynić się do powstania zastoju krwi w kończynach dolnych. A podczas wakacji, w trakcie podróży zdarza nam się siedzieć przez wiele godzin.

Zakrzepica – grupy ryzyka

Na powstanie zastoju w żyłach kończyn dolnych narażona jest każda osoba przebywająca przez długi czas w pozycji siedzącej. Ryzyko zakrzepicy zwiększa się u osób:

  • cierpiących na problemy z układem krążenia,
  • z reumatyzmem,
  • chorujących na cukrzycę,
  • powyżej 60. roku życia,
  • mało aktywnych,
  • palących papierosy i pijących alkohol,
  • noszących obcisłe ubrania,
  • stosujących doustną antykoncepcję hormonalną.

Ważna jest także pozycja, jaką przyjmujemy podczas siedzenia. Szkodliwe dla naszych nóg jest popularne zakładanie nogi na nogę, gdyż zwiększa to ucisk i może sprzyjać powstawaniu zakrzepicy.

Zakrzepica w podróży – co robić?

Chcąc uniknąć wystąpienia objawów zakrzepicy żylnej w podróży, warto skontaktować się z lekarzem jeszcze przed planowaną podróżą. Specjalista zaleci odpowiednią profilaktykę i powie, co robić w przypadku wystąpienia objawów.

Jeżeli mimo wszystko zauważymy u siebie obrzęki, poczujemy ból łydek lub doznamy uczucia ciężkich nóg, najlepiej nie lekceważyć objawów. Dolegliwości związane z zakrzepicą żylną wymagają kontaktu z lekarzem, jednak w podróży nikt przecież nie będzie marnował czasu na wizyty w przychodniach, jeżeli nie jest to konieczne.

Wspomagająco można zastosowaćżel Lioton 1000, którego skład oparty jest na heparynie o właściwościach: przeciwzapalnych, przeciwzakrzepowych i przeciwobrzękowych, co sprawia, że łagodzi uczucie ciężkości nóg. Dodatkowo wodno-alkoholowe podłoże żelu daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.