Codzienna profilaktyka
Aby uniknąć problemów z nadciśnieniem a co za tym idzie z sercem i naczyniami krwionośnymi trzeba codziennie się badać i zapisywać wyniki. Podstawa to zaopatrzenie się w dobrej klasy ciśnieniomierz domowy. Kupno dobrego ciśnieniomierza może być nie lada problemem dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała styczności z tym urządzeniem i wcześniej nie chorowała. Na rynku mamy wiele rodzajów ciśnieniomierzy, które można podzielić na kilka typów:
- ciśnieniomierze manualne, które dzielą się na:
- rtęciowe
- sprężynowe (zegarowe)
- ciśnieniomierze elektroniczne, które można podzielić na:
- półautomatyczne
- automatyczne (nadgarstkowe i naramienne)
Lekarze zachęcają do kupna ciśnieniomierza i codziennego badania ciśnienia tętniczego. Na podstawie systematycznych badań prowadzonych w domu, lekarz jest w stanie trafniej postawić diagnozę, dobrać odpowiednie leki i zalecić prawidłową terapię.
Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza
Skoro wiemy już jakie rodzaje ciśnieniomierzy są dostępne na rynku, to trzeba teraz zdecydować się na zakup. Każde z urządzeń ma swoje wady i zalety. Ciśnieniomierze manualne rtęciowe stosowane są przeważnie w gabinetach lekarskich i placówkach zdrowia, ponieważ charakteryzują się:
- największą dokładnością
- nie wymagają kalibracji
- są bardzo duże i ciężkie
- zawierają toksyczną rtęć
W sklepach do użytku domowego można znaleźć ciśnieniomierze manualne sprężynowe (zegarowe), które również charakteryzują się dużą dokładnością pomiaru, jednak są trudne w obsłudze, a uzyskanie prawidłowego wyniku wymaga wprawy. Aby uzyskać prawidłowy wynik, trzeba ręcznie napompować rękaw przy pomocy pompki i nasłuchiwać tętna przez słuchawki lekarskie, jednocześnie patrząc na zegar wskazujący ciśnienie.
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ciśnieniomierza elektronicznego w pełni automatycznego. Bardzo duży wybór wysokiej klasy sprzętu w przystępnych cenach oferuje producent ciśnieniomierzy - firma omron*. Wybierając urządzenie automatyczne, możemy zdecydować się na ciśnieniomierz nadgarstkowy lub naramienny. Ten pierwszy jest szybszy w obsłudze, lecz mniej dokładny i niektórzy twierdzą, że daje zafałszowane wyniki ze względu na zaburzenia krążenia przy nadgarstku. Automatyczny ciśnieniomierz naramienny charakteryzuje się tym, że trzeba odpowiednio nałożyć rękaw na ramie, aby pomiar był prawidłowy. Pozostałe zalety ciśnieniomierzy elektronicznych to:
- prosta obsługa,
- możliwość zapisywania kilku wyników pomiarów,
- obsługa jednym przyciskiem,
- łatwy odczyt wyników na dużym, przejrzystym wyświetlaczu.
Więcej o konkretnych modelach ciśnieniomierzy na:
* https://www.gdziepolek.pl/artykuly/omron-cisnieniomierze-nebulizatory-termometry