Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Paszport dla dziecka@flikr.com/miguelb
Jeszcze nie tak dawno małoletnie dziecko było wpisywane do paszportu jednego z rodziców, jednak w dniu dzisiejszym musi mieć osobny dokument tożsamości. Paszport dla dziecka w kraju wydaje wojewoda z miejsca, gdzie jest zameldowana osoba ubiegająca się o paszport, natomiast za granicą robi to konsul RP.
Paszporty ważne są przez 10 lat od daty wydania. W przypadku dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat ważne są przez 5 lat. Paszport tymczasowy dla dzieci do 5 lat ma ważność przez 12 miesięcy natomiast na żądanie rodziców może być wydany paszport 5-letni.
Wniosek o imieniu dziecka
Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają rodzice wspólnie, chyba, że jeden z opiekunów został pozbawiony praw rodzicielskich lub jego prawa zostały ograniczone. Jeden z rodziców może złożyć wniosek z dołączoną pisemną zgodą drugiego rodzica. Zgoda musi być poświadczona notarialnie lub przez organ paszportowy. W przypadku braku poArozumienia między rodzicami w kwestii wyjazdu dziecka lub w przypadku niemożności uzyskania zgody przez jednego z nich, zgodę na wydanie paszportu orzeka sąd rodzinny. Paszport możemy załatwić w każdym wydziale paszportowym bez względu na miejsce zameldowania. Musimy przede wszystkim złożyć wniosek o jego wydanie, zdjęcie paszportowe, a gdy nie jesteśmy opiekunami prawnymi dziecka musimy mieć pisemną zgodę rodziców na wyjazd, najlepiej w formie notarialnej. Podczas załatwiania formalności konieczna jest obecność dziecka, jeśli ukończyło ono 5 lat. Za granicą paszport wydaje się dziecku za zgodą jednego rodzica, gdy przemawia za tym dobro dziecka i jeśli uzyskanie zgody przez drugiego rodzica jest niemożliwe lub utrudnione.
Ubezpieczenie zdrowotne
Paszport dla dziecka to jednak nie wszystko. Osobom ubezpieczonym w NFZ przysługuje prawo do bezpłatnych świadczeń lekarskich na terenie Unii Europejskiej . Jednak najpierw powinniśmy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Musimy zatem złożyć wniosek w oddziale NFZ. Jeśli wyrabiamy kartę dla siebie i dziecka składamy dwa wnioski. Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Do wyrobienia karty potrzebujemy aktualnego dowodu ubezpieczenia oraz zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wyjazd z dzieckiem za granicę - potrzebne dokumenty>>
Wyprawy z dzieckiem za granicę>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.06.09 16:21
Dobrze że zrobiło się prostsze to wszystko.. bo ile to trzeba było na paszport czekać.. albo i wcale nie dostać..
Patrycja Sobolewska 2016.06.09 09:49
na pewno najwazniejszy jest dowod ;)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.