Co nas czeka w 2011 roku? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Co nas czeka w 2011 roku?

Rok 2011 to będzie rewolucja w każdym domowym budżecie. Największe zmiany szykują się w związku ze zmianą stawki VAT, ale to nie koniec podwyżek. Co przyniesie nam 2011 rok? Sprawdź na Familie.pl.

Co podrożeje?
- VAT – podstawowa stawka wzrośnie z 22 do 23 proc.
- Usługi i materiały budowlane
- Pieluszki dla dzieci
- W przyszłym roku w górę pójdą również ceny książek i prasy specjalistycznej. 1 stycznia 2011 roku zostaną objęte 5-proc. stawką VAT (teraz korzystają ze stawki zerowej)
- Cena paliwa wzrośnie o 5-7 groszy / litr
- W związku z wysokimi cenami zbóż, od stycznia ma zdrożeć również żywność (chleb może podrożeć nawet o 1/3)
- Podrożeje też prąd. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, średni wzrost cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych wyniesie w przyszłym roku 7,7%
- O 4 proc. wzrośnie też akcyza na papierosy
- Przewoźnicy zapłacą ok. 200 mln zł więcej za możliwość korzystania torów kolejowych, W efekcie ceny biletów mogą wzrosnąć nawet o 7 procent
- OC o ok. 20%

Planowane są na 2 lata ograniczenia w odzyskiwaniu VAT-u za samochody z kratką i odliczaniu VAT-u od paliwa. A jak podrożeje transport, to podwyżki pośrednio mogą nas czekać w wielu gałęziach gospodarki.


Co potanieje?
- W związku ze zmianą podatku VAT potanieć mają makaron, wędliny, sery, dżemy, jogurty.
- Jeszcze dodatkowo są jednak spodziewane obniżki cen niektórych towarów ze względu na przewidywane umocnienie się złotego. Dzięki temu towary z importu mogą być tańsze.

A nasze pensje?
- Założenia odnoszące się do wzrostu płac realnych i silnego spadku bezrobocia są wątpliwe, w związku z perspektywą jedynie umiarkowanej poprawy koniunktury gospodarczej – uważa prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów.
- Z całej budżetówki, jedynie nauczyciele mogą liczyć na 7 proc. podwyżkę od stycznia
- Wiadomo już też, jakie będą podwyżki emerytur i rent w 2011 r. - pisze "Super Express". I dodaje: waloryzacja emerytur i rent podniesie miesięcznie ich świadczenia średnio o 36 zł.
- Czeka nas też prawdopodobnie wzrost stóp procentowych, co wpłynie niekorzystnie na oprocentowania kredytów.

oprac.
Marcin Osiak, Krzysztof Bontal

Najnowsze komentarze

  • 83.9.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    ludzie zacznijmy jeść: makaron, wędliny, sery, dżemy, jogurty