Co powoduje podrażnienie gardła i co na nie stosować - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Co powoduje podrażnienie gardła i co na nie stosować

Co powoduje podrażnienie gardła i co na nie stosować

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Podrażnienie gardła może być spowodowane alergią, przeziębieniem, wysuszeniem czy narażaniem na działanie czynników drażniących – dymu, substancji chemicznych. Z podrażnieniem gardła mamy do czynienia w przebiegu infekcji wirusowych, bakteryjnych lub o podłożu grzybiczym.

Podrażnienie gardła przez którykolwiek z wymienionych czynników może objawiać się bólem, uczuciem suchości, drapaniem, pieczeniem, problemami z przełykaniem, mówieniem, chrypką. W niektórych sytuacjach wymagana jest konsultacja lekarska, zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawia się podejrzenie infekcji bakteryjnej lub dolegliwości utrzymują się już dłuższy czas. Przy kłopotach z gardłem można również próbować ratować się przy pomocy dostępnych bez recepty preparatów na bazie naturalnych składników, jak również stosując domowe metody w formie okładów na gardło, płukania gardła, odpowiedniej diety i nawadniania organizmu.

Co powoduje podrażnienie gardła?

Powodem podrażnienia gardła może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze. Czynnikami sprawczymi mogą być także: dym tytoniowy, alkohol, ostre i gorące potrawy, nadwyrężanie głosu (krzyk, głośne mówienie). Objawem podrażnienia, wysuszenia błony śluzowej gardła będzie drapanie, pieczenie, uczucie suchości, dyskomfort. Nieprzyjemne dolegliwości pojawią się również w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych, zarówno wirusowej, jak i bakteryjnej czy grzybiczej. W przypadku ataku drobnoustrojów chorobotwórczych dodatkowo pojawia się także ból gardła, zaczerwienienie, trudność z przełykaniem, mówieniem, na migdałkach może pojawić się biały nalot. Infekcjom towarzyszą również inne objawy, jak podwyższona temperatura ciała, kaszel, katar, złe samopoczucie. Jeśli podrażnienie gardła utrzymuje się długo, a chory nie obserwuje objawów charakterystycznych dla infekcji, konieczna jest wizyta u specjalisty. Dolegliwości ze strony gardła mogą być symptomem chorób nerek, świadczyć o kłopotach z krążeniem, schorzeniach metabolicznych, zwyrodnieniach w odcinku szyjnym kręgosłupa, a nawet nowotworach.

Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

Podrażnienie i ból gardła można próbować leczyć samodzielnie, bywają jednak sytuacje, kiedy wizyta u lekarza jest niezbędna. Do specjalisty należy się udać, gdy:

  • pojawia się gorączka przekraczająca 38℃,
  • węzły chłonne szyi są powiększone,
  • na migdałkach pojawił się nalot lub widoczne są czopy ropne,
  • połykanie płynów staje się niemożliwe, pojawiają się duszności,
  • ból gardła, podrażnienie nie ustępuje mimo zastosowanego leczenia i nie towarzyszą mu typowe objawy infekcji.

Konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, umożliwiających znalezienie przyczyny podrażnienia i bólu gardła.

Sposoby na podrażnione gardło

Przy dolegliwościach z gardłem należy przede wszystkim zadbać o jego nawilżenie, przyjmując większe ilości płynów: wody, herbatki ziołowe (rumianek), owocowe. Przy bólu gardła warto sięgnąć po miód i pić wodę z jego dodatkiem. Niezawodnym sposobem na gardło jest płukanie naparem rumiankowym, z szałwii lub wodą z solą. Ból gardła złagodzi również ciepły okład na szyję. Ponieważ podrażnienie gardła może być wynikiem oddychania przez usta, dlatego należy zadbać o przywrócenie drożności nosa. W tym celu można stosować inhalacje lub krople do nosa. Warto sięgnąć po dostępne bez recepty pastylki do ssania, które nawilżają gardło, ale również niwelują nieprzyjemne dolegliwości. Dobrze wybierać te o naturalnym składzie, z dodatkiem witaminy C czy propolisu, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a dodatkowo pomaga wzmacniać odporność. Jeśli za kłopoty z gardłem odpowiada alergia lub narażenie na działanie czynników drażniących, konieczne jest wyeliminowanie alergenu bądź szkodliwego czynnika. Należy zadbać o czystość i odpowiedni poziom wilgotności powietrza, a także dietę chorego. Na czas kłopotów z gardłem zaleca się zrezygnowanie z potraw gorących, ostrych, a wybierać potrawy o półpłynnej konsystencji. Dobrze korzystać również ze znanych, naturalnych metod walki z bólem gardła: pić mleko z miodem lub czosnkiem, herbatę z sokiem malinowym, a w czasie infekcji sięgnąć po syrop z cebuli.