Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-02-13 15:04:38
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Woda jest składnikiem niezbędnym do życia i stanowi ważny element każdej komórki naszego ciała. Organizm dorosłego człowieka aż w około 60 proc. składa się właśnie z H2O. Odpowiedni jego poziom pozwala na utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała, wspiera procesy wchłaniania składników odżywczych, zapewnia optymalne warunki do pracy mózgu, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową, pomaga pozbywać się toksyn, wspiera procesy trawienne, wydalnicze itd.
Woda jest też niezbędna do utrzymania dobrej kondycji skóry – wpływa na jej nawilżenie, gładkość oraz ujędrnienie, spowalnia procesy starzenia, w tym powstawanie zmarszczek, a także chroni cały organizm, tworząc barierę hydrolipidową. To właśnie ona sprawia, że skóra jest odporna na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, jak np. zanieczyszczenia, warunki atmosferyczne czy detergenty.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, łatwo wnioskować, jak istotne jest odpowiednie nawodnienie. Jak zatem rozpoznać, czy przypadkiem nie pojawił się problem w tym zakresie? Do najczęstszych objawów odwodnienia skóry należą:
Co jednak istotne, warto pamiętać, że odwodniona skóra nie jest tym samym, co skóra sucha. To ostatnie określenie mówi o rodzaju cery – jest on cechą permanentną, pewną indywidualną charakterystyką każdego z nas. Co więcej, odnosi się raczej do poziomu natłuszczenia skóry. Odwodnienie – jak sama nazwa wskazuje – mówi zaś o słabym nawodnieniu i jest stanem, który można odwrócić.
Kluczowe jest odpowiednie nawodnienie od wewnątrz. Dorosłe osoby powinny każdego dnia dostarczać sobie co najmniej 2-2,5 l płynów. Podstawę powinna stanowić woda. Należy przy tym pamiętać, że indywidualne zapotrzebowanie na płyny zależy od wielu czynników – m.in. sposobu żywienia, temperatury otoczenia czy ilości podejmowanej aktywności fizycznej. Generalnie wskazuje się, że im wyższa temperatura i przy tym niższa wilgotność powietrza, tym więcej wody potrzebuje organizm. Podobnie w przypadku uprawiania sportu.
Odpowiednie nawodnienie może wspierać też dieta, zwłaszcza zawarte w niej warzywa i owoce. Znakomitym źródłem wody są ogórki – H2O stanowi bowiem ponad 90 proc. ich składu! Dużym wsparciem w nawadnianiu będą także: marchewka, cukinia, rzodkiewka, pomidor, sałata. Wśród owoców prym wiedzie arbuz, a zaraz za nim są: truskawki, grejpfruty, melony, maliny, borówki i inne.
Bardzo istotną kwestią jest także wsparcie skóry od zewnątrz. W tym zakresie istotne są zarówno odpowiednie kosmetyki, jak i różnego rodzaju nawyki pielęgnacyjne. O czym mowa? Chociażby o gorących kąpielach – niestety, potrafią one skutecznie przesuszyć skórę. Od czasu do czasu będzie to znakomity sposób na relaks, lecz na co dzień lepiej wybrać letni prysznic. Bardzo niekorzystne dla skóry jest także intensywne tarcie ręcznikiem. Powinno się używać go w bardzo delikatny sposób i – co równie istotne – regularnie zmieniać ręcznik na świeży. Tego typu tkaniny są bowiem idealnym środowiskiem do rozwoju różnego rodzaju patogenów (ciepłe i wilgotne).
Jeśli zaś chodzi o kosmetyki, w terapii odwodnionej skóry na pewno pomogą produkty, które wspierają barierę hydrolipidową. Warto zatem postawić na kojące, regenerujące kremy i balsamy. Takie działanie wykazują m.in. preparaty, które mają w swoim składzie wodę termalną Eau Thermale Avène. Zresztą dobrym wsparciem będzie też woda termalna w formie sprayu – wystarczy spryskać skórę, chwilę odczekać i delikatnie osuszyć ciało lub zastosować zrobione z niej kompresy.
Wracając zaś do gorących kąpieli – ich fani i fanki mogą istotnie zminimalizować wspomniany wcześniej niekorzystny wpływ na skórę. Tu także pomocne będą odpowiednie kosmetyki, np. olejek oczyszczający, który uzupełnia lipidy. Z powodzeniem może zastąpić standardowy żel pod prysznic. Ciało będzie Ci za to wdzięczne!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.