Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw Covid-19? OPINIA EKSPERTÓW - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw Covid-19? OPINIA EKSPERTÓW

Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw Covid-19? OPINIA EKSPERTÓW

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Anna Hecker on Unsplash

Coraz więcej osób pozytywnie ocenia efekty szczepionki, ale temat szczepienia na COVID-19 nadal wywołuje wiele emocji – zwłaszcza wśród ciężarnych kobiet. Wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym, czy się szczepić przeciw koronawirusowi i czy taka ochrona będzie dobra dla ich nienarodzonego dziecka.

Wątpliwości  kobiet  w ciąży stara się rozwiać Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, które pod koniec kwietnia wydało stanowisko dotyczące szczepień przeciw Covid-19ciężarnych i kobiet karmiących. Eksperci podkreślają, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkich przebiegu zakażenia wirusem SarsCov2, co powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień. Dalej czytamy również, że: „ Nie stwierdza się obecnie, zwiększonego ryzyka stosowania szczepień przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży w stosunku do pozostałej populacji osób w wieku prokreacyjnym, jak również nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia”.

Eksperci rekomendują szczepienia kobiet w ciąży

Większość ekspertów  –  ginekologów i i położników podkreśla, bazując na dotychczas przeprowadzonych badaniach,  że korzyści ze szczepienia kobiet w ciąży zdecydowanie przewyższają niebezpieczeństwa oraz ryzyko zachorowania i  możliwości ciężkiego przebiegu choroby.

W wywiadzie udzielonym w TVN24 doktor Maciej Socha, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Gdańska podkreślał, że obecnie jest już wystarczająca liczba badań do tego, aby stwierdzić, że szczepienia zarówno w pierwszym, drugim, jak i w trzecim trymestrze ciąży są bezpieczną metodą przeciwdziałania ciężkiemu zachorowaniu na Covid-19 . Ginekolog uspokajał również, iż odczyny poszczepienne u ciężarnych mogą wystąpić  "w podobnym nasileniu" co u osób niebędących w ciąży.

Zalecane szczepionki oparte na technologii mRNA

A o to właśnie wiele przyszłych mam obawia się najbardziej, szczególnie  wystąpienia zakrzepicy – jak i wpływu szczepionki na ich nienarodzone dziecko. Sama ciąża jest już stanem który wpływa na nadkrzepliwość krwi, dlatego aby jak najbardziej wyeliminować to ryzyko, eksperci  zalecają stosowanie u kobiet w ciązy szczepionek opartych na technologii mRNA (Pfizer, Moderna).

Doktor Socha podkreślał, że szczepienia przeciw Covid -19 w ciąży mogą przynieść korzyści także dla nienarodzonego dziecka. Zaszczepiona w ciąży, przyszła mama wytwarza przeciwciała, które w naturalny sposób przekazuje  swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku, dzięki czemu noworodek przychodzi na świat ze swoją własną ochroną przeciw tej strasznej chorobie.

Kiedy  się  szczepić w ciąży?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, by kobiety w ciąży szczepiły się przeciw COVID-19  po 16 tygodniu ciąży (jeśli nie ma wskazań do pilnego zaszczepienia), po tzw.  okresie organogenezy, kiedy już  jest zakończony  proces tworzenia się i rozwoju narządów w  trakcie rozwoju zarodkowego i larwalnego.

Ostateczna decyzja o tym, czy się szczepić czy nie – należy do kobiety.  Jednak zawsze decyzja ta powinna być poprzedzona wnikliwą i szczegółową rozmową z lekarzem prowadzącym – który ma pełną  wiedzą na temat historii medycznej przyszłej mamy, przebiegu ciąży a także najnowszych badań dotyczących  szczepień przeciw Covid-19  kobiet w ciąży.

CZYTAJ TEŻ >> TESTOWANIE butów Befado - weź udział!