Czy metoda zapłodnienia in vitro będzie ogólnodostępna w Polsce? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy metoda zapłodnienia in vitro będzie ogólnodostępna w Polsce?

Wczoraj (10.03) rząd przyjął projekt ustawy, który ma pozwolić, aby z metody in vitro mogli korzystać nie tylko małżeństwa, ale i pary, które razem żyją. Co ważne, propozycja ogranicza możliwość tworzenia nadliczbowych zarodków.

Przyjęta przez rząd ustawa o leczeniu niepłodności nie dotyczy tylko metody in vitro, są w niej zawarte wszelkie formy walki z bezpłodnością, która stała się chorobą cywilizacyjną - powiedziała premier Ewa Kopacz. Jak dodała, niepłodność dotyczy 1,5 mln par w Polsce.

Pani premier przypomniała również, że w Polsce nie ma żadnych uregulowań prawnych dotyczących procedury in vitro. Zdaniem Pani Kopacz propozycja przygotowana przez resort zdrowia rozwiązuje problem bezpłodnych par, ale również jest „olbrzymim postępem” w obszarze ochrony zarodków.

Ludzkie dramaty, a takim jest bezpłodność, nie mają ani lewicowego, ani prawicowego charakteru. Są po prostu ludzkie i z pełną starannością rząd je rozwiązuje. To jest kolejny etap naszej pracy- powiedziała premier.

Projekt o in vitro został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jak podają media; pod koniec lutego jego przyjęcie Radzie Ministrów rekomendował Komitet Stały RM.

Staraliśmy się stworzyć uczciwy, moralny kompromis - mówił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Jak informuje TVN24: „Projekt ogranicza możliwość tworzenia nadliczbowych zarodków - zapłodnionych będzie mogło być nie więcej niż sześć komórek jajowych. Większą liczbę komórek jajowych będzie można zapłodnić, gdy kobieta ukończy 35 lat lub gdy będą ku temu wskazania - współistniejąca z niepłodnością choroba i wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego.”

 

Co myślicie o projekcie ustawy dotyczącej in vitro? To dobry pomysł?

POROZMAWIAJMY NA FORUM>>