Czy pompa ciepła się opłaca? 6 powodów, dla których warto się na nią zdecydować - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy pompa ciepła się opłaca? 6 powodów, dla których warto się na nią zdecydować

Czy pompa ciepła się opłaca? 6 powodów, dla których warto się na nią zdecydować

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Wybór systemu grzewczego to skomplikowana sprawa, tym bardziej że obecnie trzeba brać pod uwagę zmieniające się przepisy i kwestie środowiskowe. Ogromne znaczenie ma także opłacalność, czyli jak najniższe koszty eksploatacyjne. Czy pompa ciepła sprosta tym wyzwaniom? Sprawdź, czy warto w nią zainwestować.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesny system grzewczy, który wykorzystuje energię obecną w środowisku do zasilenia instalacji grzewczej budynku. W zależności od tego, skąd urządzenie pobiera energie, wyróżniamy pompy ciepła solanka-woda (gruntowe), powietrze-woda i woda-woda.

Rodzaj pompy ciepła powinien być dopasowany do budynku oraz potrzeb domowników. Ze względu na to, że gruntowe pompy ciepła wymagają przeprowadzenia prac ziemnych, są zwykle montowane w nowo powstających budynkach. Urządzenia powietrze-woda sprawdzają się za to w przypadku modernizacji systemu grzewczego.

5 powodów, dla których warto zdecydować się na pompę ciepła

Pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku do ogrzewania i chłodzenia budynków, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, ale jednocześnie budzi obawy o wydajność i koszty ogrzewania. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie – pompy ciepła są korzystne nie tylko dla środowiska, ale i portfela. Oto 6 powodów, które świadczą o opłacalności pomp ciepła.

1.Niskie koszty eksploatacyjne

Pompy ciepła są znacznie tańsze w eksploatacji niż tradycyjne systemy ogrzewania. Decydując się na pompę, nie musisz kupować surowców (takich jak gaz, węgiel czy pellet), których ceny są w ostatnich latach niestabilne. Co z energią elektryczną? W przypadku pompy ciepła prąd nie jest wykorzystywany do ogrzewania domu, ale służy tylko do pompowania ciepła z powietrza lub gruntu oraz przetwarzania go w taki sposób, aby w pomieszczeniach panowała optymalna temperatura. Ile wynoszą więc koszty eksploatacji? Wiele zależy od rodzaju pompy i powierzchni domu. Zwykle koszty są jednak o ok. 60-70% niższe niż przy ogrzewaniu gazowym i olejowym.

2.Stabilność i bezpieczeństwo

Stabilność i przewidywalność kosztów eksploatacyjnych to kolejna zaleta wynikająca z montażu pompy ciepła. Dzięki niej nie musisz martwić się o dostawy ani ceny surowców, co wpływa też na poczucie bezpieczeństwa. Korzystając z pompy, możesz niemal całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców – wystarczy połączyć urządzenie z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii.

3.Długa żywotność

Średnia żywotność pompy ciepła wynosi 20-25 lat. Wieloletnia eksploatacja to zaś gwarancja jeszcze większych oszczędności. Nie trzeba również obawiać się usterek i kosztownych napraw – to systemy niemal bezawaryjne, które nie wymagają częstej wymiany elementów. Żywotność i bezproblemowa praca wynikają w dużej mierze z jakości urządzenia, dlatego warto stawiać na pompy ciepła od renomowanych producentów.

4.Wzrost wartości nieruchomości

Budynek wyposażony w nowoczesną instalację grzewczą zyskuje na wartości o średnio 5-10%. Oznacza to, że jeśli w przyszłości zdecydujesz się na sprzedaż domu, możesz uzyskać znacznie atrakcyjniejszą cenę. Znalezienie nabywcy będzie dzięki temu również znacznie łatwiejsze.

5.Redukcja emisji CO₂

Pompy ciepła nie emitują bezpośrednio dwutlenku węgla ani innych gazów cieplarnianych. Decydując się na taki system grzewczy, minimalizujesz więc ślad węglowy budynku. Ma to zaś ogromne znaczenie w kontekście ochrony przyrody oraz wciąż zaostrzanych norm środowiskowych.

6.Możliwość skorzystania z dofinansowań

Instalacja pompy ciepła to poważna inwestycja, która wiąże się ze sporym wydatkiem. Możesz jednak znacząco go obniżyć, korzystając z rządowych programów dofinansowujących, takich jak „Czyste powietrze” i „Moje ciepło”. Całe przedsięwzięcie stanie się w ten sposób jeszcze bardziej opłacalne.

Pompa ciepła – oszczędność i ekologia

Czy pompa ciepła się opłaca? Tak – stawiając na nowoczesny system grzewczy, obniżasz koszty eksploatacyjne oraz cieszysz się komfortowym i wydajnym ogrzewaniem. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj jednak, aby wybrać urządzenie od producenta, który proponuje zaawansowane technologicznie rozwiązania. Dlatego znakomitym wyborem będzie pompa ciepła Stiebel Eltron. Znany producent oferuje urządzenia powietrze-woda i solanka-woda o wysokiej wydajności i niskich kosztach energii. Ponad 45-letnie doświadczenie oraz doskonała jakość dają pewność, że urządzenie spełni Twoje oczekiwania.