Wiemy wszyscy, że chłopcy różnią się od dziewczynek, nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie czy męskie lub żeńskie cechy charakteru w jakiś szczególny sposób wzmacniać, czy może pozwolić malcowi na swobodę wyboru? Zobaczmy, jak płeć dziecka wpływa na sposób jego wychowania?
Rozdzielność płci
Wiadomo, że dla chłopca kupujemy rzeczy w kolorze niebieskim, natomiast dziewczynkę ubieramy na różowo. Chłopcy nie płaczą i bawią się samochodzikami, a dziewczynki nie chodzą po drzewach i wolą do zabawy lalki. Rola w życiu przypadająca chłopcu lub dziewczynce też była zawsze z góry określona. Córki wychowywane były na przyszłe matki i gospodynie domowe natomiast synowie na silnych osobników, którzy, jako dorośli zapewnią byt swojej rodzinie.
Jednak obecny świat wymaga zupełnie nowych pomysłów na wychowanie dzieci. Role przypisane mężczyźnie i kobiecie z czasem się wymieszały i w niejednej rodzinie głową domu staje się przedsiębiorcza i zaradna kobieta, gdy mężczyzna sprawnie zajmuje się domowymi obowiązkami. Wzorce do naśladowania dla chłopców i dziewczynek w postaci zaradnego, umiejącego zarobić na dom taty i mamy w roli pani domu odeszła już do lamusa.
Jak mądrze wychowywać dzieci?
Nikt z pewnością nie neguje znaczenia płci, choćby w pielęgnacji. Jednak nie ma powodów dla których chłopiec ma być zabawiany inaczej niż dziewczynka. Z badań wynika, że już 2–3-miesięczne dzieci są traktowane przez dorosłych odmiennie w zależności od płci. Nie należy przewidywać innych sposobów spędzania czasu dla dziewczynek i chłopców. Dziecko nie rodzi się z zainteresowaniami. Zainteresowania kształtuje w nim otoczenie. Jeśli maluchowi kupujemy samochodziki i pistolety kształtujemy dziecko o określonych zainteresowaniach. Nie powinno się wychodzić z założenia, że skoro mam córeczkę, to nie powinna wdrapywać się na drzewa. Panujący od lat stereotyp, że chłopiec ma być typem aktywnego wojownika, a dziewczynka ma siedzieć i go chwalić przestał się sprawdzać. Dziewczynka za 40 lat może okazać się świetną szefową dużego przedsiębiorstwa, a chłopiec z którego rodzice próbowali zrobić dzielnego wojownika, jako dorosły mężczyzna woli od pola bitwy zacisze domowej kuchni. Łatwiej akceptujemy tzw. męskie zachowania u dziewczynek niż tzw. żeńskie u chłopców. Dziewczynka skacząca po drzewach nie jest traktowana jak coś dziwnego, ale chłopiec, który po placu zabaw chce jeździć wózkiem dla lalek, jest przyjmowany z zażenowaniem. Jeśli chcemy mądrze wychowywać nasze pociechy powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby nasze dzieci były otoczone miłością oraz wzorcami osobowymi, które warto naśladować. Wychowanie powinno być czymś całkowicie naturalnym i niemal intuicyjnym, a nasze maluchy w przyszłości będą potrafiły poradzić sobie w dorosłym świecie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak poznać płeć dziecka bez usg? - CIEKAWE METODY>>
Jak zaplanować płeć dziecka?>>