Czym jest żakard? Co można uszyć z tej tkaniny? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czym jest żakard? Co można uszyć z tej tkaniny?

Czym jest żakard? Co można uszyć z tej tkaniny?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Żakard to tkanina o wszechstronnym zastosowaniu. Materiał powszechnie wykorzystuje się w przemyśle odzieżowym, tekstylnym i tapicerskim. Jednak przez wielu żakard jest niedoceniany. Dlaczego? Na pierwszy rzut oka może nie prezentować się tak korzystnie jak inne miękkie dzianiny, ale zyskuje przy bliższym poznaniu. Postaramy się nieco ocieplić wizerunek tkanin żakardowych, ponieważ są tego wart.

Czym jest żakard?

Jak powstała tkanina żakardowa?

Zacznijmy od początku. Czym właściwie jest żakard i skąd on się w ogóle wziął? Historia tkaniny sięga XIX wieku, kiedy to pewien tkacz francuskiego pochodzenia skonstruował profesjonalną maszynę tkacką. Urządzenie wyposażone w mechanizm Żakarda umożliwiło produkcję kolorowych materiałów w niebanalne wzory, czyli głównego bohatera artykułu – żakardu.

Wzory, czyli mocna strona żakardu

Najprościej ujmując, maszyna Żakarda jest urządzeniem, które wykorzystując specjalną technikę tkania, umożliwia trwałe uzyskanie niemal każdego wzoru (już na etapie produkcji materiału wzór staje się jego integralną częścią). Dlatego też tkaniny żakardowe wyróżnia bogate wzornictwo. Co więcej, charakterystyczny splot nici sprawia, że motywy na materiale wydają się bardziej trójwymiarowe.

Poznaj skład żakardu

Pierwotnie żakard produkowano z naturalnych włókien takich jak wełna, bawełna lub jedwab. Obecnie materiał wzbogacany jest o włókna syntetyczne, dzięki czemu zyskuje elastyczność i jest bardziej podatny na układanie. W zależności od grubości włókien rozróżniamy cienkie i grube żakardy.

Właściwości, czyszczenie i pielęgnacja żakardu

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom żakard znalazł szereg zastosowań. Gruby splot sprawia, że materiał jest bardzo trwały, a jednocześnie – za sprawą wzorów – niezwykle efektowny. Żakard nie jest podatny na gniecenie się i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Większość tkanin żakardowych można prać w pralce w temperaturze 30oC lub czyścić chemicznie. Co istotne, nie należy ich wirować lub suszyć na słońcu.

Zastosowania tkaniny żakardowej – co uszyć z tej tkaniny?

Tkaniny żakardowe sprawdzą się na wielu płaszczyznach, począwszy od odzieży, przez dodatki domowe, na meblach kończąc. Co możemy uszyć z żakardu?

  • Ubrania – tkanina nie odkształca się i zachowuje pierwotną formę, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako materiał na okrycia wierzchnie. Marynarki, żakiety i płaszcze uszyte z żakardu prezentują się bardzo szykownie i służą przez wiele lat. Mięsista tkanina żakardowa to świetny wybór, jeśli zamierzasz uszyć kreację wieczorową. Elegancki materiał we wzory sprawi, że będziesz prezentować się nienagannie.
  • Dodatki – żakard możesz wykorzystać jako materiał na szalik lub apaszkę. Tkanina z dodatkiem włókien syntetycznych sprawdzi się w roli chusty do noszenia dziecka, ponieważ jest wystarczająco elastyczna i trwała.
  • Dekoracje domowe – z żakardu uszyjesz piękne obrusy, zasłony, czy firany. Materiał występuje w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz tkaninę do wystroju wnętrza. Tekstylia domowe produkowane z żakardu są doskonałym elementem dekoracyjnym, ponieważ zawsze wyglądają dobrze, nie wymagają prasowania i są podatne na układanie.
  • Pokrycie mebli – żakard tapicerski to świetny wybór na materiał obiciowy. Ze względu na swoje właściwości tkanina sprawdzi się jako pokrycie mebli czy materacy.

Żakard – elegancki, trwały i niewymagający

Zastanawiasz się, jaka tkanina będzie idealnym materiałem na elegancki żakiet? A może chcesz własnoręcznie uszyć dodatki do domu? Postaw na żakard i poznaj jego właściwości na własnej skórze. W poszukiwaniu najlepszej jakości materiałów odwiedź stronę materialytkaniny.pl!