Czyste powietrze — na ratunek planecie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czyste powietrze — na ratunek planecie

Czyste powietrze — na ratunek planecie

Autor zdjęcia/źródło: Adobe Stock

Pogarszająca się kondycja środowiska to problem, który jest już zauważalny gołym okiem. W wielu miastach Polski, w tym m.in. w Krakowie, Nowym Targu i Nowym Sączu, skala smogu znacznie przekracza dopuszczalne normy. Co ważne, smog występuje nie tylko na południu kraju, ale rozszerza się na cały jego obszar[1]. Jak walczyć o czystsze powietrze?

Dlaczego powietrze jest zanieczyszczone?

Nadmiar samochodów, przestarzałe piece grzewcze i nieodpowiedzialne korzystanie z surowców to tyle część czynników składających się na problem zanieczyszczenia środowiska. Wpływ mają też np. brak segregacji śmieci czy niedobór zieleni. Pocieszające jest jednak, że coraz więcej osób zastanawia się, jak dbać o czyste powietrze. Proekologiczny ruch zdobywa popularność, dzięki czemu wciąż istnieje nadzieja na pozbycie się smogu!

Ty też możesz zadbać o czyste powietrze

Warto zdać sobie sprawę z tego, że o środowisko mogą zadbać nie tylko potężne firmy. Los przyrody spoczywa w rękach każdej osoby. Zmiana nawyków i wprowadzenie kilku nowości do codziennego funkcjonowania również jest dołożeniem cegiełki do zatrzymania niepokojących zmian klimatycznych. Jak dbać o czyste powietrze? Oto wskazówki!

  • rezygnacja z samochodu — porzucenie auta na rzecz roweru czy spaceru to świetny sposób nie tylko na poprawę kondycji środowiska, ale i własnego zdrowia. Można też skorzystać z komunikacji miejskiej, na której skorzysta także portfel. 
  • promowanie zieleni — trudno o lepsze rozwiązanie na zanieczyszczone powietrze. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, tym samym oczyszczając przestrzeń. Warto zatem zadbać o jak największą liczbę roślinności, np. sadząc kolejne kwiaty we własnym ogródku. Każdego roku pojawiają się też ogólnopolskie wydarzenia polegające na sadzeniu drzew w wyznaczonych do tego miejscach. Z promowania zieleni mogą więc skorzystać także ci, którzy nie dysponują ogrodem!
  • oszczędzanie zasobów — wyłączanie wody podczas mycia zębów, gaszenie światła przy wychodzeniu z pokoju czy porzucenie częstych kąpieli na rzecz krótkich pryszniców to podstawy, które należy włączyć do swojej rutyny.

Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz pod tym adresem.

Choć takie rozwiązania mogą wydawać się nieznaczące, to warto spojrzeć na nie z szerszej perspektywy. Jeśli korekta nawyków będzie obejmować całe społeczeństwo, to poprawa jakości powietrza będzie niezaprzeczalna. Pamiętajmy — zmiana zaczyna się od nas!

[1] https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1003622