Dobre nawyki, które pomogą ci uniknąć infekcji intymnych - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dobre nawyki, które pomogą ci uniknąć infekcji intymnych

Zapobieganie chorobom przynosi najlepsze efekty, gdy jednocześnie prowadzonych jest kilka różnych działań profilaktycznych, obejmujących sposób odżywiania, tryb życia (aktywność fizyczna, sposoby radzenia sobie ze stresem itp.) oraz dobre przyzwyczajenia. Te ostatnie mają szczególne znaczenie w kwestii zdrowia intymnego.

Dobre nawyki, które pomogą ci uniknąć infekcji intymnych

Nawyki, które warto mieć

Niedyspozycje intymne u kobiet to złożone zjawisko – nawet przy zdrowym trybie życia i zachowaniu zasad prawidłowej higieny może dojść do rozwoju infekcji, na przykład na skutek osłabienia flory bakteryjnej w przebiegu zmian hormonalnych lub podczas stosowania antybiotyku. W praktyce oznacza to, że profilaktyka dolegliwości intymnych powinna być prowadzona na szeroką skalę, by przynieść pożądane efekty. Od czego należy zacząć działania profilaktyczne?

Pierwszy krok w kierunku zdrowia intymnego to prawidłowa higiena intymna. Właściwy dobór preparatu do mycia okolic narządów płciowych i odpowiednia technika mycia mają kluczowe znaczenie dla skuteczności prowadzonych działań ochronnych, ponieważ o higienę należy dbać każdego dnia. Jeśli kobieta stosuje zbyt silne środki myjące lub podmywa się w niewłaściwy sposób (np. myje się od tyłu do przodu, a nie na odwrót; mocno pociera ręcznikiem skórę wokół pochwy zamiast delikatnie ją osuszać, by nie spowodować podrażnień), wielokrotne powtórzenie błędnych zachowań w końcu przyczyni się do problemów intymnych.

Bawełniane majtki czy koronkowe figi?

Temat bielizny często pojawia się w czasopismach dla kobiet, które przedstawiają noszenie seksownej bielizny jako sprawdzony sposób na uzyskanie pewności siebie. W niektórych sytuacjach koronkowe figi lub nawet stringi faktycznie mają przewagę nad parą bawełnianych majtek, ale na co dzień lepszym wyborem są te drugie. Bawełna pochłania bowiem wilgoć (okolice narządów płciowych mają więcej gruczołów potowych niż pachy!) i zapewnia łatwy dostęp powietrza do pochwy, czego nie można powiedzieć o figach wykonanych z syntetycznych materiałów.

Łagodna pielęgnacja pochwy

Mycie okolic intymnych delikatnym płynem o niskim pH rano i wieczorem to podstawa higieny intymnej. W trakcie miesiączki częstotliwość mycia należy zwiększyć, ale nawet wtedy nie ma potrzeby stosowania dodatkowych kosmetyków, takich jak odświeżające dezodoranty dla kobiet. Warto natomiast sięgać po żele nawilżające o ochronnym działaniu probiotycznym (np. prOVag żel), które łagodzą podrażnienia, pieczenie i świąd okolic intymnych. Preparaty tego typu są zalecane kobietom, które są szczególnie narażone na infekcje pochwy z racji częstych wizyt na basenie lub w saunie.

Lecz się z głową!

Przyjmowanie niektórych leków, na przykład antybiotyków, może mieć niekorzystny wpływ na delikatną równowagę mikrobiologiczną pochwy, dlatego podczas leczenia należy stosować preparat osłonowy. Godne polecenia są probiotyki doustne (np. prOVag), które przyczyniają się do zasiedlenia jelit i pochwy przez dobroczynne bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). Pałeczki probiotycznych bakterii są odpowiedzialne za utrzymanie kwaśnego odczynu pochwy i efektywne zwalczanie znajdujących się w niej drobnoustrojów chorobotwórczych.

Najnowsze komentarze

  • 77.254.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    ja dbam o higienę intymną, stosuję odpowiednią dietę a mimo to infekcje mnie dopadają, dlatego od jakiegoś czasu kiedy tylko mam osłabiony organizm czy podczas okresu biorę provag probiotyki ginekologiczne, dzięki zawartości szczepów pochodzących od polskich kobiet bardzo mi pomaga
  • 85.128.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Dziękuję za ten artykuł!! Dobre rady!
  • Awatar użytkownika euterpe
    euterpeIkona zgłaszania komentarza
    Też kiedyś myślałam, że będę musiała zrezygnować z kąpania, ale dowiedziałam się o provagu i od tamtej pory nie mam żadnych poważniejszych problemów w tamtych rejonach :)