Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co roku w naszym kraju rodzi się ok 20 tys. wcześniaków oraz dzieci, które ze względu na stan zdrowia – chociaż urodziły się w terminie – muszą pozostać dłużej w szpitalu. Dotychczas rodzice nie mogli korzystać z dodatkowych przywilejów w związku z ta sytuacją, jednak w 2025 to się zmieni.
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków
12 grudnia prezydent podpisał ustawę wprowadzającą dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu, której projekt powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a dzięki temu rodzicom będzie przysługiwać nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu.
Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub jego masy urodzeniowej.
- Dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g. dodatkowy urlop macierzyński będzie mógł wynosić do 15 tygodni po porodzie. Będzie to uzależnione od okresu hospitalizacji dziecka na zasadzie - tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu.
- Dla rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28-ego a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g urlop będzie mógł wynieść do 8 tygodni. Tu także obowiązywać będzie zasada tydzień urlopu za tydzień w szpitalu.
- Z kolei dla rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5-tego dnia od dnia porodu do 8-ego tygodnia po porodzie – urlop wyniesie do 8 tygodni. Tu warunkiem jest, by po porodzie pobyt dziecka w szpitalu wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5-go do 28-go dnia po porodzie.
Co istotne, zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100 proc. podstawy zasiłku. Ustawa ma wejść w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia.