Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-02-22 09:15:20
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Freepik
Ból ucha może mieć różne przyczyny, jednak za każdym razem jest on wskazaniem do konsultacji lekarskiej i badania otoskopowego – czyli na wziernikowaniu ucha a pomocą specjalnego urządzenia, otoskopu. Zdarza się także, że stan zapalny, który zaczął się toczyć w obrębie ucha wpływa także na pogorszenie stanu ogólnego, powodując złe samopoczucie, ból głowy a nawet gorączkę. Dlatego zanim zastosujesz domowy sposób na ból ucha, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Najczęściej ból ucha ma podłoże bakteryjne lub wirusowe. Ucho może również boleć w wyniku urazu mechanicznego, dostania się ciała obcego do ucha, czy zatkania woskowiną. Najmłodsi , zwłaszcza dzieci, które nie potrafią jeszcze dmuchać noska, dość często mogą cierpieć na ból ucha w wyniku kataralnego zapalenia ucha, a jego pierwotna przyczyną jest stan zapalny błony śluzowej nosa. Często w wyniku bólu ucha i infekcji mogą dojść objawy ogólne – jak złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, szumy uszne, a nawet zawroty głowy. Dlatego w przypadku bólu ucha, przed zastosowaniem domowych sposobów na ból ucha, zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, którzy pomoże określić przyczynę i zaleci odpowiednie postępowanie.
Pamiętajmy, aby nie wpuszczać żadnych kropli do ucha i nie stosować ludowych metod wewnątrz ucha (np. wkładania czosnku), bez konsultacji z lekarzem. Niektóre z nich nie mają bowiem udokumentowanego działania leczniczego w przypadku bólu ucha, inne natomiast, mogą wręcz pogorszyć nasz stan.
Bezpiecznym domowym sposobem na ból ucha mogą być ciepłe okłady, w postaci kompresów (nie za ciepłe) na okolicę ucha. Zmniejszą ból i poprawią ukrwienie. Popularne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, dostępne bez recepty, także pomogą złagodzić ból ucha w domu. W przypadku bólu ucha przydatny może się okazać również olejek kamforowy, który ma działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Możemy kilka kropli możemy rozsmarować za uchem i w jego okolicy.
Pamiętaj, aby nie wkładaj niczego do ucha, i nie czyścić go patyczkami higienicznymi, ponieważ może to pogorszyć sytuację, a nawet doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu
CZYTAJ TEŻ >> Wypalenie zawodowe - jakie są przyczyny i jak sobie pomóc?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.