Rodzicielstwo to niezwykle istotnia życiowa rola, pełna różnego rodzaju wyzwań. Znajdujemy się w niej w przeróżnych okolicznościach - czasem z wyboru, czekając latami, a czasem przez "przypadek".
Dzisiejsza medycyna daje nam tak wiele możliwości, że zostajemy rodzicami w bardzo różnym wieku. Coraz częściej wyróżniamy więc oprócz rodziców najmłodszych również tych starszych - po czterdziestce.
Jaki wpływ na życie na początku oraz w dalszej perspektywie może mieć wiek jego rodziców? Czy maluchy młodszych i starszych par są takie same, a może można zauważyć między nimi jakieś istotne różnice?
Z moich obserwacji wynika, że możemy zaobserwować tutaj pewne zależności...
Dzieci starszych rodziców z reguły wydają się zazwyczaj być bardziej "ułożone", grzeczniejsze, posiadające większą wiedzę. Najwyraźniej wynika to z tego, że starsi rodzice skupili się na swoim dziecku, które jest upragnione, wyczekane, wręcz "zaplanowane". Karierę zawodową mają już za sobą, zdobyli co mieli zdobyć i teraz mogą całkowicie skupić się na swoim potomku.
Poświęcają mu dużo czasu, ucząc różnych rzeczy, dziecko jest "dopilnowane". Możnaby się nawet pokusić o stwierdzenie, że wręcz mniej samodzielne, ponieważ rodzice są często nadopiekuńczy.Tak bardzo są skupieni nad swoją pociechą,że ułatwiają dziecku co się da.
Natomiast dzieci młodszych rodziców, pod względem samodzielności na pewno są pionierami. Jest to spowodowane właśnie tym, że ich rodzice są skupieni na sobie.
Dodatkowo dziecko niejednokrotnie jest wynikiem tzw "wpadki", w związku z czym jest rodzicom trochę "nie na rękę". Często stawiają na pierwszym planie szkołę lub karierę zawodową, a dziecko pozostaje daleko w tyle.
Takie dziecko na pewno prędzej na przykład samo przygotuje sobie kanapkę, niż dziecko starszych rodziców, któremu oni sami podstawią pod nos gotową kanapeczkę.
Młodsi rodzice najczęściej nie dość, że robią karierę zawodową to jeszcze chcieliby się wyszaleć. Zamiast zarywać noce z powodu kolki u swojego bobasa wolą zarywać noce na imprezach.
A co na to świat nauki? Dzieciom starszych oraz młodszych rodziców przyjrzeli się niedawno naukowcy z University College London. Ich badania (przeprowadzone na 78 tysiącach dzieci matek w wieku od 13 do 57 roku życia) wykazały, że przed ukończeniem piątego rou życia maluchy starszych matek wykazywały szybszy rozwój mowy, a dodatkowo miały mniej trudności społecznych i emocjonalnych trudności.
Co więcej, zauważono prawidłowość według której ryzyko pobytu w szpitalu oraz doznania urazu czy wypadku spadało wraz ze wzrostem wieku matki dziecka.
Podsumowując moje obserwacje, śmiało mogę powiedzieć, że i jedni i drudzy bardzo kochają swoje dzieci. Mimo, iż jedni wiedzieli to zanim urodziło się ich potostwo, a drudzy doszli do tego wniosku dopiero w trakcie wychowywania dziecka...
A jakie są Wasze spostrzeżenia i doświadczenia w tym względzie?
Joanna Paszkowska
przed ukończeniem 20 lat |
|
17,7% |
między 20 a 30 rokiem życia |
|
65,6% |
między 30 a 40 rokiem życia |
|
14,4% |
po ukończeniu 40 lat |
|
2,4% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.