Dzieci wracają do szkół! WYTYCZNE dla uczniów klas 1-3 - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dzieci wracają do szkół! WYTYCZNE dla uczniów klas 1-3

Dzieci wracają do szkół! WYTYCZNE dla uczniów klas 1-3

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Adam Winger on Unsplash

Powrót uczniów do szkoły nastąpi już 18 stycznia 2021 r, w określonym reżimie sanitarnym. Wytyczne dla dzieci z klas 1-3 wydało MEiN, MZ i GIS. Zobacz, co się zmienia!

W poniedziałek rząd poinformował o powrocie do szkół uczniów klas 1-3. Powrót dzieci do szkół będzie możliwy już od 18 stycznia, jedynie w określonym reżimie sanitarnym – według wytycznych GIS i Ministerstwa Zdrowia. Wytyczne te w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r.  Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Od 11 stycznia rozpoczną się też badania nauczycieli szkół podstawowych na koronawirusa i potrwają one do 15 stycznia 2020. Badania te będą dobrowolne i bezpłatne.

Rząd podał dokładny termin powrotu dzieci do szkół: uczniowie klas 1-3 wrócą do stacjonarnej nauki w szkole już od 18 stycznia, po zakończeniu ferii zimowych.

WYTYCZNE: na jakich zasadach dzieci mogą wrócić do szkół

Wybraliśmy zalecenia najważniejsze z punktu widzenia rodzica i dziecka, na zasadzie których będzie się odbywać edukacja w klasach 1-3 po powrocie dzieci do szkół. Jak czytamy w dokumencie Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych”na stronie rządowej:

  • Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

                     -1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

                     - dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

  • Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.
  • Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
  • Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

ZOBACZ TEŻ >> Najlepsze PREZENTY dla BABCI i DZIADKA!

  • Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły.
  • Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający, m.in.:

                     - godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,

                     - korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),

                     - korzystania ze stołówki szkolnej,

                     - zajęć na boisku.

  • Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  • Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
  • Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna.