Dziecko uzależniło się od telefonu i komputera? Co robić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dziecko uzależniło się od telefonu i komputera? Co robić?

Dziecko uzależniło się od telefonu i komputera? Co robić?

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik

Niestety, psychologowie w gabinetach coraz częściej spotykają się z uzależnieniem od elektroniki wśród najmłodszych. Co mogą zrobić rodzice w takim przypadku?

Postępująca cyfryzacja i wszechobecność elektroniki zaczyna wymagać stworzenia nieco innych standardów postępowań – zwłaszcza dla dzieci młodzieży. Co robić, gdy wydaje nam się, że dziecko jest uzależnione od telefonu, czy gier komputerowych?

Uzależnienie od telefonów i screenów u dzieci

Coraz częściej możemy zauważyć nawet małe dzieci, które w wózkach oglądają w telefonie filmy dla dzieci lub bajki. To niezbyt dobry wzorzec postępowania, ponieważ wiele badań wskazuje, że dzieci do 2. roku życia nie powinny mieć kontaktu ze screenami, a nawet z oglądaniem TV. Nawet w późniejszych latach ten kontakt powinien być ściśle ograniczony czasowo, a 4-5 latki nie powinny spędzać przed TV i screenami więcej niż godzinę dziennie.

W późniejszych latach niezwykle niepokojące jest oglądanie przez dzieci krótkich form filmowych (shortsy, krótkie filmy), które ucza mózg natychmiastowej przyjemności w wyniku wydzielania się dopaminy. Gdy dzieci nadmiernie korzystają z takich form przekazu, mogą się pojawić u nich problemy z koncentracją na dłuższych zadaniach, a także rozkojarzenie, czy brak cierpliwości.

Jak rozpoznać, że dziecko jest uzależnione od telefonu lub komputera?

Kiedy rodzic podejrzewa, że dziecko może mieć problem z uzależnieniem od screenów – telefonu, komputera, TV, zawsze warto skonsultować się z psychologiem, który podpowie najbardziej odpowiedni dla dziecka sposób postępowania. Jakie zachowanie może wskazywać, że dziecko jest uzależnione od telefonu lub komputera? W tym powinny nas zaniepokoić:

  • nadmierny czas korzystania z urządzeń elektronicznych,
  • niechętne odkładanie tych urządzeń, gdy minie czas użytkowania, albo odmawianie zrobienia tego,
  • ciągłe korzystanie z elektroniki podczas jedzenia, codziennych czynności,
  • ukrywanie korzystanie z komputera lub telefonu,
  • reagowanie złością lub agresją na polecenia opiekuna o zaprzestaniu korzystania,
  • opuszczenie się w nauce, rozkojarzenie, pojawienie się złych zachowań.

Co robić, gdy dziecko jest uzależnione od telefonu?

Jeśli problem wydaje się nam poważny, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. W przypadku, gdy podejrzewamy, że dziecko może mieć problem z korzystaniem z telefonów, elektroniki itp., postarajmy się wprowadzić jasne zasady korzystania z tych urządzeń. Określmy dzienne lub tygodniowe limity na granie, oglądanie itp. i bądźmy konsekwentni. Przydadzą się także różne formy nadzoru nad tym, co dziecko robi na urządzeniach – w Internecie znajdziemy mnóstwo pomocnych aplikacji, które będą nas wspierać w dbaniu o dobrostan cyfrowy dziecka. Może się również okazać, że konieczne będzie zrezygnowanie z korzystania z tych urządzeń, ale pamiętajmy wówczas, aby zaproponować dziecko coś w zamian. Sprawdzą się wówczas wspólne spędzanie czasu na dworze, czy  ciekawe aktywności (nie elektroniczne) ze znajomymi.

CZYTAJ TEŻ >> Jak rozmawiać z dzieckiem o szkole? Zadaj TE pytania