Gaz wziewny czyli bezpieczny sposób łagodzenia bólu podczas porodu! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Gaz wziewny czyli bezpieczny sposób łagodzenia bólu podczas porodu!

Gaz wziewny czyli bezpieczny sposób łagodzenia bólu podczas porodu!

Autor zdjęcia/źródło: Jak złagodzić ból podczas porodu, Onlyyouqj Freepik

Ciąża, a później trudy porodu to zupełnie nowe doświadczenia w życiu kobiety, których każda z nas ma prawo się obawiać. Jak wybrać najlepszą metodę łagodzenia bólu porodowego, zdrową i bezpieczną zarówno dla mamy, jak i dla dziecka?

Poród nie jest bezbolesny. Wiedzą o tym doskonale wszystkie obecne mamy, ale wiedzą o tym także przyszłe mamy. Obrona przed bólem jest zupełnie naturalna, dlatego kobiety od zawsze szukały sposobów na złagodzenie bólu porodowego. Przygotowując się do porodu, myśląc o czekającym nas bólu rozważamy wiele opcji. Niektóre z nas rodzą bez żadnych metod uśmierzających ból, inne robią wszystko, żeby go uniknąć.

Sposoby łagodzenia bólu porodowego

Sposoby łagodzenia bólu są bardzo różne.  Jedni potrzebują wsparcia psychicznego, inni pomocy medycznej.  Do najbezpieczniejszych metod łagodzenia bólu porodowego należą te, które nie ingerują w organizm kobiety i dziecka. Do takich zaliczyć można: techniki relaksacyjne, masaże, wizualizacje, ciepłe lub zimne okłady, wanna, piłka, a także obecność bliskiej osoby, do której przyszła mama ma zaufanie. Wymienione sposoby łagodzenia bólu są stosowane przez kobiety pragnące w pełni doświadczyć porodu naturalnego, ponieważ podążają za ich organizmem i odpowiadają na potrzeby rodzącej w danej chwili. Obecność kogoś bliskiego, a także relaksacja i wizualizacja, poza tym, że pomagają przyszłej mamie w łagodzeniu bólu, dają jej także poczucie bezpieczeństwa tak ważne, gdy znajdujemy się w szpitalu wśród obcych.

Do innej grupy metod łagodzenia bólu porodowego należą cesarskie cięcie i znieczulenie zewnątrzoponowe. Cesarskie cięcie jest metodą bezbolesną, ale całkowicie pozbawia kobietę możliwości porodu naturalnego. Znieczulenie zewnątrzoponowe daje możliwość porodu naturalnego, choć z uwagi na swą inwazyjność nie można go zastosować u każdej ciężarnej, niesie także za sobą pewne zagrożenia.

Wśród tylu sposobów łagodzenia bólu porodowego warto wspomnieć o możliwości uśmierzania bólu drogą wziewną, potocznie zwaną gazem rozweselającym. Metoda ta w znaczny sposób niweluje bóle porodowe i ma wiele zalet, bo jest całkowicie bezpieczna zarówno dla organizmu kobiety jak i dziecka. 

Na czym polega wziewne łagodzenie bólu w czasie porodu?

W skrócie jest to wdychanie gazu przez jednorazowy ustnik, który sama rodząca sobie dawkuje. Jak? Gaz uwalnia się tylko wtedy, gdy robimy wdech, podczas wydechu można pozbyć się gazu.

Gaz działa szybko, bo już w ciągu 20-30 sekund od momentu wdechu, ale najlepszy efekt można uzyskać po mniej więcej trzech minutach. Aby działanie leku było jak najbardziej skuteczne i przyszło w momencie największego bólu, najlepiej jest zacząć wdychanie przed pojawieniem się skurczu. Obserwując występowanie skurczy każda mama będzie w stanie określić moment, kiedy skurcz nadejdzie. Kiedy przestać wdychać mieszankę? W czasie szczytu skurczu, gdyż dzięki temu po skurczu rodząca przestanie odczuwać efekt działania gazu.

Korzyści z wziewnej metody łagodzenia bólu

Dla mamy

  • lek wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwlękowe i uspokajające
  • pozwala na poród siłami natury
  • łatwa regulacja podawania gazu
  • zakończenie działania leku po zaprzestaniu wdychania
  • nie wpływa na układ oddechowy, krążenia i siłę parcia
  • nie ogranicza swobody ruchu 

Dla dziecka

  • nie wpływa na zwiększenie ryzyka powikłań u maluszka
  • nie powoduje działań niepożądanych u dziecka
  • nie wpływa na ocenę dziecka w skali Apgar

Wybierając metodę uśmierzania bólu podczas porodu należy poznać wszystkie sposoby i możliwości, ale przede wszystkim efekty pozytywne i potencjalne działania niepożądane wybranej metody. Dzięki wiedzy i odpowiedniemu przygotowaniu możemy się skupić na samym porodzie i cieszyć się witając na świecie maleństwo.

Więcej na temat wziewnej metody uśmierzania bóluprzeczytasz tutaj>>


Partnerem artykułu jest: