Opublikowany przez: Familiepl 2023-04-08 13:07:11
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Hessam Nabavi / Unsplash
Rodzice bardzo często zamartwiają się, że ich pociech jedzą zbyt mało, albo odmawiają jedzenia. Często jednak okazuje się, że przyczyna braku apetytu nie leży w zachowaniu dziecka, ale okoliczności towarzyszących spożywaniu posiłków. Są pewne błędy, które z powodzeniem możecie wyeliminować.
Ustalone pory posiłków, różnorodność pokarmowa i zdrowe jedzenie – to wszystko powinno sprawić, że dziecko będzie jadło chętnie i odpowiednio do swoich potrzeb. Ale jakie są rzeczywiste potrzeby dziecka, jeśli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne? Okazuje się, że różnią się one zdecydowanie od potrzeb osoby dorosłej. Jakie jest standardowe zapotrzebowanie kaloryczne u dzieci?
Dlaczego więc dziecko nie chce jeść? Przyczyn takiego stanu może być kilka.
Zarówno dzieci, jak i dorośli mają czasem takie momenty w życiu, że nie chce im się jeść. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy jesteśmy, chorzy, zmęczeni, a nawet śpiący. Warto również w ten sposób spojrzeć na dziecko, gdy odmawia jedzenia, bo może jest zbyt zmęczone lub źle się czuje. Gdy jednak dziecko nie chce jeść bez wyraźnego powodu, a do tego sytuacja ta się przedłuża i powtarza, warto poszukać przyczyny takiego zachowania.
Zwykło się mawiać, że to rodzić decyduje, co je dziecko, ale to dziecko decyduje ile zje. Warto mieć to na uwadze, gdy po raz kolejny będziemy dokarmiali naszego malucha jedzeniem z talerza, bo przecież trzeba zjeść wszystko do końca. Jeśli dziecko nie chce jeść, a nam się wydaje, że wciąż je zbyt mało, zastanówmy się, czy porcje, jakie nakładamy dziecku na talerz nie są zbyt duże. Być może maluch o wiele chętniej zje wszystko, jeśli dopasujemy wielkość porcji do jego rzeczywistych potrzeb.
To częsty błąd rodziców, którzy poza ustalonymi godzinami posiłków podają dzieciom słodkie przekąski i pozwalają im podjadać. Nic dziwnego, ze gdy przyjdzie pora jedzenia obiadu lub kolacji dziecko zaczyna marudzić i nie chce jeść, bo po prostu nie jest głodne. A nakłanianie go do jedzenia może przynieść odwrotny efekt. Pamiętajmy również, ze napoje słodzone i soki, które zawierają dużo cukru, dają też uczucie sytości, a co za tym idzie maluch nie odczuwa przez jakiś czas głodu.
Dzieci w wieku 2-6 lat mogą odmawiać jedzenie niektórych pokarmów, ale także próbowania nowych. Zmieniają się im także smaki i nie chcą próbować nowych rzeczy i potraw. Problemem może być zarówno sam smak, jak i konsystencja, czy też forma podania. Jest to stan, który powinien minąć samoistnie, a dziecko chętnie będzie rozwijać swoją paletę smaków. Jeśli jednak wydaje się nam, że maluch je zbyt mało, albo jego dieta staje zbyt monotonna, warto skonsultować się ze specjalistą od żywienia, który podpowie skuteczne rozwiązania, aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych u dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.