Groza: 9-latki poparzone na urodzinkach w Bydgoszczy! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Groza: 9-latki poparzone na urodzinkach w Bydgoszczy!

Groza: 9-latki poparzone na urodzinkach w Bydgoszczy!

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Eugene Chystiakov/ Unsplash

Dziewczynki brały udział w zorganizowanych urodzinach, na których odbywały się eksperymenty chemiczne...

Urodziny dla dzieci zwykle kojarzą się z wesołą zabawą w towarzystwie rówieśników, z opiekunem. Jednak urodziny z Bydgoszczy na długo zapadną w pamięć ich uczestnikom, niekoniecznie pozytywnie.

Urodzinki: dwie dziewczynki z obrażeniami na urodzinach

Portal TVN24 otrzymał informację o wypadku na urodzinach w Bydgoszczy, w których brało udział 13 dzieci. Część zabawy, razem z eksperymentami chemicznymi, miałą miejsce w sali małego chemika.

- O godzinie 18 otrzymaliśmy zgłoszenie, że podczas imprezy dla dzieci w Family Parku doszło do wypadku, w którym poszkodowanych zostało dwoje dzieci w wieku 9 lat. Mowa jest o oparzeniach. Jedno z nich zostało zabrane do szpitala przez karetkę pogotowia, drugie do placówki zabrali rodzice prywatnym samochodem – potwierdziła w TVN24 komisarz Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Świadkowie zdarzenia wspominali też, że w trakcie eksperymentów dziewczynkom zapaliły się włosy. Policja wyjaśnia zajście i sprawdza, czy zachowane zostały zasady bezpieczeństwa.

Oparzenia u dzieci: pierwsza pomoc

W przypadku oparzenia u dziecka powinniśmy natychmiast odseparować je od źródła oparzenia, a następnie schłodzić oparzone miejsce – najlepiej letnią wodą (o temp. ok. 20 st. C), nie bardzo zimną czy lodowatą. Polewamy ranę pod bieżącą wodą, a gdy poparzeniu uległa większa powierzchnia ciała, schładzajmy dziecko polewając je prysznicem przez kilka do kilkunastu minut. W kolejnym kroku należy opatrzyć ranę, czyli osuszyć oparzenie jałową gazą (położyć, nie przyciskać i nie trzeć!) i delikatnie owinąć bandażem. Nie zaklejamy plastrem, ponieważ oparzenie zwykle nie ma wyraźnych granic i możemy nakleić go na uszkodzonej skórze, co będzie bardzo bolesne przy jego odrywaniu.

Czego nie robić po oparzeniu u dziecka?

  • Nie zrywaj ubrania - jeśli nie da się zdjąć warstwy ubrania przylegającej do skóry schładzaj oparzone miejsce lejąc wodę na ubranie. Nie odrywaj go na siłę, bo możesz zerwać je razem ze skórą uszkadzając ją bardziej niż samo oparzenie.
  • Nie smaruj rany tłuszczem – tworzy on nieprzepuszczającą powietrza warstwę na skórze, a więc utrudnia odprowadzanie z niej ciepła, co tylko pogarsza stan rany i zwiększa ból. Absolutnie też nie kładziemy białka jaka itp.
  • Nie przebijaj pęcherzy – uniesiony płynem surowiczym naskórek stanowi naturalny opatrunek dla uszkodzonej skóry. Gdy pozbawisz ją tej ochrony w ranę może wdać się zakażenie.
  • Nie schładzaj oparzenia lodem – w ten sposób możesz doprowadzić do wstrząsu termicznego i głębszego uszkodzenia tkanek skóry.

CZYTAJ TEŻ >> Ważny termin na 500 plus - nie przegap!