Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2023-02-01 15:07:09
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
W organizmie główną funkcją witaminy D (z udziałem jej aktywnego metabolitu, kalcytriolu) jest regulacja wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. Witamina D jest również niezbędna do utrzymania prawidłowego stężenia wapnia i fosforu we krwi, zapewniającego właściwe działanie układu nerwowego i gęstości mineralnej kości.
Niedobory witaminy D nie tylko prowadzą do zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej i zmniejszania masy kostnej, ale mogą przyczyniać się do różnorodnych patologii. Wywierają niekorzystny wpływ m.in. na siłę i masę mięśniową, a także na czynność układów: sercowo-naczyniowego, nerwowego i immunologicznego. Podejrzewa się, że niedobry witaminy D mogą wiązać się z rozwojem niektórych chorób nowotworowych.
Zasoby witaminy D w organizmie ocenia się na postawie stężenia jej pochodnej – kalcydiolu (25(OH)D) we krwi. Niedobór stwierdza się, jeśli stężenie kalcydiolu w surowicy krwi jest mniejsze od 50 nmol/l (20 ng/ml).
Witamina D należy składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach. Jej główne źródło powinna stanowić synteza skórna pod wpływem działania promieni słonecznych. Jednak ograniczają ją różnorodne czynniki, nie tylko słabe nasłonecznienie od października do marca w naszej szerokości geograficznej, ale też zanieczyszczenie powietrza, stosowanie kremów z filtrem, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach czy predyspozycje osobnicze związane z wiekiem, pigmentacją skóry (duża zawartość melaniny w skórze wymaga dłuższej ekspozycji na promieniowanie słoneczne) lub stanami patologicznymi (np. po oparzeniach).
Według aktualnych norm żywienia dla populacji Polski, dziennie wystarczające spożycie (adequate intake, AI) witaminy D wynosi 15 µg (600 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Ale w przypadku suplementacji dzienna dawka witaminy D3 jest większa: 800–2000 IU (dla osób dorosłych).
Pokarmowymi źródłami witaminy D3 są produkty pochodzenia zwierzęcego, jaja, podroby (wątroba wołowa, wieprzowa, nerki wieprzowe), mięso (indyk, kurczak), tłuste ryby i masło. W witaminę D obligatoryjnie wzbogacane są również margaryny. W Polsce tłuszcze (oprócz tłuszczu mlecznego) mogą być wzbogacane w witaminę D w ilości do 7,5 μg (300 IU) na 100 g produktu.
Najbogatsze źródło cholekalcyferolu stanowioną tłuste ryby morskie:
Sprawdź więcej na: https://www.vitrumd3.pl/wskazania-i-dawkowanie/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.