Obie choroby mają podłoże wirusowe, a w początkowej fazie odróżnić koronawirusa od grypy nie jest tak łatwo. Zarówno koronawirus, jak i grypa wywołane są przez wirusy, a różnice między objawami jakie wywołują nie są tak znaczne. W pierwszej chorobie jest to koronawirus COVID -19, a w przypadku grypy – wirus grypy A lub B (w przypadku grypy sezonowej).
Epidemia koronawirusa, która pojawiła się na świecie na przełomie 2019/2020 roku wzbudza ogromy niepokój. Choroba w wyniku tego patogenu dotknęła już wszystkie kontynenty i obejmuje coraz większą liczbę ludności. A ponieważ grypa sezonowa w Europie również ma teraz swój szczyt zachorowalności, dobrze wiedzieć, jak odróżnić koronawirusa od grypy - już nieco oswojonej.
Koronawirus a grypa – jak rozróżnić objawy choroby?
Grypa, podobnie jak i koronawirus przenosi się drogą kropelkową. A zarazić się można poprzez kontakt z osobą chorą, jak i przedmiotami. Grypa wylęga się dość szybko – do około 2-4 dni od kontaktu z osobą chorą. Natomiast koronawirus ma nieco dłuższy okres intubacji 10 do 14 dni (ostatno jednak źródła mówią o 5-6 dniach do pojawieniu się pierwszych objawów).
W odróżnieniu od koronawirusa na grypę możemy się zaszczepić, co zapobiegnie chorobie lub zminimalizuje objawy.
Jakie są różnice: koronawirus a grypa
Zarówno koronawirus, jak i grypa objawiają się nagłą, wysoką gorączką. Czasami osoby zarażone koronawirusem odczuwają zmęczenie i osłabienie, co jest nagminne w grypie. W obydwu przypadkach występuje również kaszel (zwykle potem mokry). Mięśnie przy koronawirusie nie muszą boleć, ale czasem mogą. Natomiast bóle ciała w grypie są bardzo częste. W przypadku koronawirusa również niezbyt często boli głowa, co jest popularnym objawem chorobowym w grypie.
Bardzo istotnym symptomem koronawirusa są natomiast trudności z oddychaniem – niepełny i skrócony oddech.
Inaczej natomiast będziemy przechodzić zwyczajne przeziębienie, w którym nie powinniśmy mieć gorączki, możemy kasłać i kichać, może nas boleć głowa. Ale nie powinniśmy odczuwać bóli mięśniowych czy problemów z oddychaniem.
Jakie są różnice: koronawirus + grypa + przeziębienie
Jak możesz starać się zapobiegać zarażeniu koronawirusem?
WHO ogłosiło stan pandemii, sytuacja jest poważna. Dlatego należy zadbać o jak najmniejszą możliwość zarażenia czy przenoszenia wirusa.
Pamiętaj:
- myj ręce min. 20 sekund mydłem,
- używaj środków do dezynfekcji rąk,
- nie dotykaj ust i nosa brudnymi rękami,
- unikaj kontaktu z osobami chorymi i wykazującymi objawy zarażenia,
- kichaj i kaszl w zgięcie łokcia lub chusteczkę, którą należy wyrzucić,
- dbaj o system odpornościowy – dobrze się odżywiać, wysypiać, uprawiać sport,
- ogranicz kontakty społeczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby (podróże, spotkania towarzyskie, przebywanie w dużych grupach ludzi).
CZYTAJ TEŻ:
>> Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?