Na ogół grzybicy nie nabawiamy się wskutek niedostatecznej higieny, przyczyną jest raczej brak profilaktyki. Miejscami, gdzie można się zarazić są publicznie dostępne sauny, baseny czy kąpieliska, ale i własny dom. Można się bowiem zarazić od członków rodziny będących już nosicielami zarazków. Nieleczona grzybica, może zaatakować inne części ciała i wywołać groźne dla zdrowia, a nawet i życia powikłania.
pixabay.com
Na grzybicę stóp cierpi około 30% społeczeństwa. Najczęściej chorują mężczyźni, choć oczywiście kobiety mogą także spotkać się z tą przypadłością. Na grzybicę narażone są również osoby chorujące na reumatyzm i cukrzycę, a także cierpiące na zaburzenia hormonalne. Choroba ta nęka często sportowców i osoby czynnie uprawiające sport. Związane jest to głównie z noszeniem mało przewiewnego obuwia.
Grzybicy stóp lepiej zawsze zapobiegać, niż ją później leczyć. Jeśli jednak już nam się przytrafi, wówczas należy sięgnąć po odpowiedni lek, który pomoże rozprawić się z problemem. W momencie, kiedy grzybica stóp nie jest problemem nawracającym, z powodzeniem można rozprawić się z nią samodzielnie. Niezawodnym sposobem na wyleczenie choroby są kremy przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
Warto pamiętać, aby po wyleczeniu grzybicy zadbać o odpowiednią profilaktykę, tak, aby choroba nie wróciła. W tym celu należy przestrzegać kilku złotych zasad.
- Utrzymuj stopy suche, zwłaszcza między palcami. Dbaj o to, by stopy zawsze były suche i zdrowe. Powinny być zawsze dobrze ukrwione i ciepłe, skóra nie może być przez dłuższy czas wilgotna i rozmiękczona, a wszelkie rany muszą być odpowiednio zabezpieczone, by nie mogły się do nich dostać zarazki grzybicy.
- Preferuj naturalne materiały. Gdy nogi nadmiernie się pocą, najlepiej zrezygnuj ze skarpet z włókien syntetycznych na rzecz bawełnianych. Możesz zapobiec poceniu się stóp, spryskując je np. sprayem hamującym wydzielanie potu.
- Regularnie zmieniaj skarpetki i pończochy. Zmieniaj często ręczniki, buty i skarpety, ale to jeszcze nie wszystko. Musisz je także często prać w temperaturze co najmniej 60 stopni. Twój ręcznik jest tylko dla ciebie. Pilnuj, by nikt z niego nie korzystał. Nie pożyczaj też ręcznika od innych.
- Noś lekkie, dobrze wentylowane buty. Nie dopuszczaj do tego, by stopa była uwięziona w zbyt ciasnym obuwiu – palce nóg muszą mieć zapewnioną swobodę. Aby stopa mogła oddychać, zaleca się noszenie dobrych, skórzanych butów.
- Miej kilka par butów. Obuwie powinno się systematycznie wietrzyć zaraz po zdjęciu z nóg, zanim trafi do szafki czy na półkę. Codziennie zmieniaj buty i pamiętaj, że but noszony przez 8 godzin potrzebuje mniej więcej tyle samo czasu, by wyschnąć.
- Chroń swoje stopy w miejscach publicznych. W miejscach publicznych takich, jak: kąpieliska, baseny, sauny, wspólne natryski, hotelowe łazienki itp., nigdy nie chodź boso! Najlepszą ochroną są klapki kąpielowe.
- Dbaj o swoje nogi. Spękana i sucha skóra to idealne warunki dla rozwoju grzybów. Systematycznie smaruj stopy kremem!
- Nie pożyczaj butów nikomu innemu.
Autor:
Podolog Magda Dziemidok
Praca jest jej pasją oraz hobby od ponad 10-ciu lat. Uważa, że dłonie to wizytówka każdej kobiety, ale stopa jest jak lustro, odzwierciedla stan zdrowia człowieka. Jej pasją są zagadnienia z dziedziny podologii profesjonalnej, pielęgnacji stóp. Nie są jej obce żadne problemy dotyczące STOPYCUKRZYCOWEJ, infekcji w obrębie kończyn dolnych czy odcisków. Nie ma dla niej większej satysfakcji, jak wynikająca z niesienia ulgi klientom cierpiącym z powodu dolegliwości i chorób stóp.
Partnerem artykułu jest: