Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się aż 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, odpowiadających za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Teraz można zapisać dziecko na szczepienie HPV w ramach programu profilaktycznych szczepień.
Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Statystyki wskazują, że w ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, a także prącia.
HPV: program szczepień – jak zapisać dziecko?
Od 1 września w ramach powszechnego programu na HPV mogą się szczepić dzieci w wieku 9-14 lat. Oznacza to, że będą one mogły bezpłatnie przyjąć szczepionkę dziewięciowalentną. Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.
W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9, a program szczepień obecny jest już w szkołach.
Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV?
Zapisu dziecka na szczepienie przeciw HPV można dokonać:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
- przez aplikację mojeIKP.
Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera ponad 340 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na ponad 600 000.
źródło infografika, informacje: pzh.gov.pl oraz gov.web/zdrowie