Ile dać na komunię? – oto jest pytanie, prawda? Tymczasem tak naprawdę kluczowym pytaniem jest to czy aby pieniądze w kopercie dla tak młodego człowieka są najlepszym pomysłem? Czy przypadkiem trochę nie zwariowaliśmy w tym finansowym maratonie i zgubiliśmy się w przeświadczeniu, że dziecko wybierze sobie lepiej, bo kupi dokładnie to o czym marzy? Nie wkluczam sytuacji kiedy rodzice dziecka np. bardzo chcą kupić mu rower i ogłaszają rodzinie symboliczną zrzutkę. Wtedy wspólnymi siłami udaje się kupić rewelacyjny prezent. Może to być wyjazd na kolonie, wakacyjny kurs angielskiego, a nawet trampolina do ogródka. Kiedy w rodzinie sprawnie działa komunikacja i relacje są bliskie wysokość kwoty jaką przeznaczy się na prezent lub włoży do koperty nie ma większego znaczenia. Jeśli nie jesteś z rodziną w bliskich relacjach tym bardziej zdobądź się na telefon i po prostu rozeznaj w temacie, czy wszyscy angażują się w jeden prezent, czy może każdy przynosi coś symbolicznego i czy już wiadomo jakie prezenty się pojawią. Nie wstydź się pytać, przecież właśnie o to chodzi, by nie głowić się godzinami ile dać na komunię i co na nią dać…
NIE PRZEGAP: Ulga na dziecko 2018 - jak odliczyć, ile przysługuje - krok po kroku! >>
Ile dać na komunię: JAK DAWAĆ PIENIĄDZE?
Zastanawiasz się jaka kwota jest stosowna? Oczywiście uzależniona jest przede wszystkim od Twoich możliwości. Nie ma sensu na siłę wyciskać z siebie ostatniego grosza. Przede wszystkim liczy się gest, jeśli możesz dać mniej niż nasze średnie statystyki w ogóle się tym nie przejmuj. Daj tyle, ile uważasz za stosowne. Możesz być skromy, możesz być hojny, ale przede wszystkim zaufaj sobie i granicom swojego portfela.
BLISKA RODZINA OK. 200-300zł
DALSZA RODZINA OK. 100-200zł
Najwięcej daje oczywiście rodzic chrzestny, który do koperty wkłada średnio 300-700zł. Hojni chrzestni kupują prezenty nawet do 1500zł.
Ile dać na komunię: KOPERTA
Pamiętaj aby wręczać dziecku kopertę zawsze przy rodzicach. W kopercie poza pieniędzmi powinna znajdować się także ładna kartka z życzeniami i Twoim podpisem. Można także pieniądze wręczyć dziecku wsadzając je do ciekawej książki, najlepiej z klasyki literatury młodzieżowej. Dziecko nie powinno otwierać przy Tobie koperty i sprawdzać przy Tobie sumy, którą dostało. Koperty powinny być odkładane przez rodziców na bok, a po jakimś czasie po komunii mile widziane są podziękowania za miły gest.
A Waszym zdaniem ile dać na komunię? Dawaliście pieniądze w kopercie?
Podzielcie się w komentarzach swoimi komunijnymi doświadczeniami!