Ile powinna trwać kwarantanna, żeby zabezpieczyć przed przenoszeniem koronawirusa - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ile powinna trwać kwarantanna, żeby zabezpieczyć przed przenoszeniem koronawirusa

Ile powinna trwać kwarantanna, żeby zabezpieczyć przed przenoszeniem koronawirusa

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Erik Mclean on Unsplash

Zakażać koronawirusem możemy nawet po 10 dniach kwarantanny! Prawie 20 procent osób poddanych kwarantannie, po kontakcie z chorym na COVID-19, z początkowo negatywnym testem może zakażać w drugim tygodniu izolacji. Czy oznacza to, że kwarantanna nie powinna trwać krócej niż 14 dni?

Amerykańscy lekarze podchodzą krytycznie co do skrócenia czasu trwania izolacji. Początkowo każdy kto miał kontakt z osobą zakażoną, miał obowiązek przebywać na kwarantannie 14 dni. Teraz amerykańskie CDC dopuszcza skrócenie kwarantanny w dwóch przypadkach:

  • Po 10 dniach, jeśli brak jakichkolwiek objawów, bez wykonywania testu

  • Po 7 dniach od negatywnego wyniku testu.  

Czy krótsza izolacja, kiedy brak objawów, gwarantuje bezpieczeństwo?

Według amerykańskiego CDC (Centers for Diseas Control and Prevention) osoby bezobjawowe, które są zwolnione z izolacji przed upływem 14 dnia, nadal powinny zachowywać dystans fizyczny i nosić maskę. Według badań zleconych przez CDC, aż 19 procent osób, które przebywały w tym samym gospodarstwie domowym z osobą chorą na COVID-19, nawet jeśli w pierwszym tygodniu izolacji miały negatywny wynik testu lub były całkowicie bezobjawowe, pomiędzy 7 a 14 dniem wykazywały pozytywny wynik testu! 

CDC (Centers for Diseas Control and Prevention) opublikowało 1 stycznia 2021 roku Raport, w którym na podstawie przeprowadzonego badania, odniosło się do skrócenia kwarantanny. Czytamy w nim, że izolacja trwająca 7 dni, skutkuje ryzykiem przenoszenia wirusa na kolejne osoby w ciągu kolejnego (drugiego) tygodnia od kontaktu z osobą chorą. W badaniu wzięło udział 185 osób. U 109 koronawirus był wykrywalny w trakcie całej kwarantanny, z czego u 76 procent (83/109 osób) w trakcie pierwszego tygodnia, natomiast aż u 86 procent (94 ze 109 osób) potwierdzono obecność wirusa w ciągu 10 dni od kontaktu.  

>>> Czytaj też: TRENDY 2021 w rodzicielstwie: nowe zabawki czy stres, zdalna nauka i inteligentne technologie?

Ile powinna trwać skuteczna kwarantanna

Przestrzeganie 14-dniowej kwarantanny jest trudne. Niesie to ze sobą skutki wiążące się ze złym samopoczuciem psychicznym podczas izolacji oraz ekonomiczne. Długość kwarantanny została wyznaczona w oparciu o czas potrzebny do inkubacji koronawirusa, od momentu ekspozycji na patogen, do chwili pojawienia się objawów, co trwa zwykle od 2 do 14 dni. Na podstawie obserwacji prowadzonych w różnych krajach, wysnuto wnioski, że tam, gdzie zasady kwarantanny były łamane lub czas trwania był skrócony, np. we Francji czy Belgii, istnieje zwiększenie ryzyka transmisji wirusa. 

Przeprowadzone modelowe badania wskazują, iż skuteczne może okazać się połączenie skróconej, 7-dniowej kwarantanny, z przeprowadzeniem po tym czasie czułego testu w celu wykrycia infekcji przedobjawowych lub bezobjawowych. Takie postępowanie może stanowić alternatywę dla 14-dniowej pełnej kwarantanny. Nawet negatywny wynik testu przeprowadzonego zaraz po kontakcie z osobą chorą i brak objawów w ciągu 10 dni, nie daje pewności, że nie roznosimy wirusa SARS –Cov-2.  

>>> Czytaj też: Dietetyk radzi: Co jeść by skrócić czas choroby i infekcji?

Źródło:

1. cdc.gov 

2. gazeta.pl